Komisja Europejska postanowiła wesprzeć młodzież na rynku pracy i zaproponowała przepisy dotyczące realizacji Inicjatywy na Rzecz Zatrudnienia Młodych, oraz dodatkowe pieniądze – 6 mld euro, do podziału w całej Europie. Do Polski na walkę z bezrobociem wśród młodych ludzi ma trafić w przyszłym roku 400 mld euro. Dzięki tym środkom osoby do 25. roku życia mają mieć zapewnione m.in. dobrej jakości praktyki i staże.
Zdaniem ekspertów, jedną z głównych przyczyn bezrobocia wśród młodych ludzi w Polsce jest brak doświadczenia. – Jeśli młodzi ludzie szybko nie podejmą pracy bądź stażu mogą mieć problem, bo pracodawca wybierze potem pracowników z doświadczeniem – mówi Agnieszka Bulik z agencji pracy tymczasowej i doradztwa personalnego z Randstad.
– Z badań realizowanych przez PARP i Uniwersytet Jagielloński wynika, że pracodawcy oczekują od przyszłych pracowników doświadczenia, ale najczęściej było to pół roku – mówi Anna Balcerzak- Raczyńska, starszy specjalista w Departamencie Rozwoju Kapitału Ludzkiego w PARP . – Czasy, gdy przyszły pracownik powinien mieć 20 lat i 5 lat doświadczenia bezpowrotnie minęły.
Zdania słuchaczy Czwórki są podzielone: niektórzy piszą, że pieniądze się przydadzą, inni, że "nie należy wspierać, ani pomagać, bo młodzi sobie poradzą".
W Ministerstwie Pracy powstają jednak pomysły, jak spożytkować pieniądze, które Polska ma otrzymać. Jednym z nich jest zapytanie o zdanie najbardzdiej zainteresowanych, czyli młodych ludzi. – Pytanie, czy oni sami to wiedzą – pytają retorycznie goście Czwórki.
Dowiedz się więcej o tym, gdzie należy szukać pracy, by ją znaleźć, w jakich branżach jest zapotrzebowanie na siłę roboczą i co zrobić, by osiągnąć wymarzone stanowisko. Posłuchaj nagrań z audycji "4 do 4" .
(kd)