Bośnia i Hercegowina protestuje w trzech językach

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 14:00
W bałkańskim kotle znów niespokojnie. Na ulice wyszli mieszkańcy Bośni i Hercegowiny. Protestują w Tuzli i Sarajewie przeciwko korupcji, bezrobociu i aktualnym władzom.
Audio
  • Marta Szpala, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich opowiada o aktualnej sytuacji w Bośni i Hercegowinie oraz postępach Serbi na drodze do integracji z Unią Europejską (Czwórka/Europejski Lunch)
Protesty w Sarajewie
Protesty w SarajewieFoto: PAP/EPA/JASMIN BRUTUS

Znana bośniacka piosenka mówi, że "Bośnia śpiewa, kiedy jest najtrudniej". To motto przyświeca też aktualnym protestom mieszkańców BiH-u. Ostatnie dane Eurostatu pokazują, że Bośnia i Hercegowina jest stale ubożejącym europejskim krajem.
- Tam, prawie 20 lat po wojnie, nie widać zmian - mówi Marta Szpala, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie. - W państwie wciąż obowiązuje konstytucja narzucona układem pokojowym z 1995 roku, czyli ta, która miała zakończyć wojnę i mówiono o niej, że "jest lepsza niż wojna" - wyjaśnia.

W pozostałych państwach bałkańskich widać postęp, natomiast w Bośni i Hercegowinie sytuacja jest coraz gorsza. Na ulice Sarajewa wyszła przede wszystkim młodzież, która domaga się sprawnego państwa, lepszej przyszłości i pracy. Dodatkowo możemy zaobserwować coraz większą separację Serbów, Bośniaków i Chorwatów.
- Dziś w Bośni i Hercegowinie mamy do czynienia z protestami na podłożu ekonomicznym - mówi Marta Szpala. - Protestujący mówią "jesteśmy głodni w trzech językach", a wysuwane postulaty gospodarcze pokazują też konflikty społeczne.
Niestety otoczenie Bośni i Hercegowiny nie sprzyja integracji państwa. Zarówno Serbia jak i Chorwacja podsycają podziały. W BiH-u niemal niezależnie funkcjonują trzy grupy społeczne: Bośniacy, Chorwaci i Serbowie. Unia Europejska, która dla młodzieży jest wzorem, postrzegana jest również jako ta, która podtrzymuje podziały w państwie.

W "Europejskim Lunchu" Marta Szpala zauważa też ogromny postęp, jaki uczyniła Serbia na drodze do integracji z Unią Europejską. Ekspertka podkreśla znaczenie zawarcia wstępnego porozumienia z Kosowem w 2013 roku oraz rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z UE - posłuchaj.

(pj/kd)

Czytaj także

Wywiad z Dubioza Kolektiv

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 13:30
Mieliśmy dla Was kolejny pakiet ekscytujących dźwięków z obszaru roots i gorący wywiad zrobiony przez Tomka Końcę z goszczącymi przez weekend w Warszawie wojownikami z Bośni i Hercegowiny – Dubioza Kolektiv.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 20:55
Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy po wojnie spis powszechny w BiH. Pomoże w rozwoju gospodarczym?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 14:43
W Bośni i Hercegowinie rozpoczął się we wtorek pierwszy spis powszechny ludności od czasu uzyskania niepodległości. Badanie ma pokazać, jak zmieniła się struktura etniczna państwa, które na początku lat 90. było główną areną działań wojennych po rozpadzie Jugosławii.
rozwiń zwiń