Każdy ma prawo do anteny

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 15:55
Komisja Europejska wydała 27 czerwca 2001 roku komunikat, w którym stwierdzono, że każdy obywatel wspólnoty ma prawo do anteny. Niestety czasem ktoś chce nam tego zakazać.
Audio
  • O antenach satelitarnych i obowiazującym prawie opowiada Tomasz Cudowski (Europejski Lunch/Czwórka)
Każdy ma prawo do anteny
Foto: Glow Images/East News

- Nie istnieje uniwersalny przepis, który mówiłby "tak, można wieszać" albo "nie nie można wieszać" - mówi Tomasz Cudowski z miesięcznika "Wspólnota Mieszkaniowa". - Czyli podsumowując: można wieszać ale... Głównym czynnikiem, który może utrudnić montaż anten satelitarnych są względy konstrukcyjne. Jeśli jesteśmy w stanie umieścić taką antenę na swoim balkonie, który jest naszą własnością i sposób montażu nie narusza konstrukcji budynku, to nikt nie ma prawa nam tego zabronić.
Deweloperzy wprowadzający tego typu zakazy często powodowani są dawnymi doświadczeniami, gdy talerze satelitarne były montowane bardzo nieumiejętnie i w efekcie tego montażu uszkadzano elewacje.
- Jeśli nie ma przeciwskazń technicznych to zabranianie montażu jest wbrew prawu i polskiemu, i europejskiemu - mówi Tomasz Cudowski.  - Jeśli mowa o budynkach zabytkowych, to taki zakaz może wydać konserwator zabytków - dodaje.
Jeśli deweloper zabroni nam montażu anteny, należy prosić o podanie podstawy prawne tej decyzji. Jeśli deweloper powoła się na wewnętrzne regulacje, to z pewnością są one sprzeczne z obowiązującymi przepisami. Takie wewnętrzne rozporządzenia można skutecznie zaskarżyć do sądu.
Ciekwaym rozwiązaniem, które może pogodzić wszystkich i jest z powodzeniem stosowane na zachodzie jest wspólna antena zbiorcza na dachu budynku.
Na szczęście i w Polsce sytuacja zaczyna się poprawiać, od lutego 2013 roku obowiązuje rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, który zobowiazuje dewelopera do zapewniwnia wszystkim mieszkańcom w nowych budynkach dostępu do instalacji internetowej, satelitarnej a także miejsca na takie instalacje.

(pj)

Czytaj także

Unia Europejska zaczyna żyć ekologicznie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 10:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o "eksperimental garden” – ogrodach zakładanych w europejskich miastach. Pomysł opiera się na własnej produkcji (w ogródkach) i sąsiedzkiej wymianie żywności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Te pieniądze czekają na każdego!

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 21:00
By sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej wystarczy mieć dobry pomysł i złożyć odpowiedni wniosek. W "Śniadaniu europejskim" doradzaliśmy jak skorzystać z tej pomocy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślimak jest rybą, a marchewka owocem, czyli o przepisach unijnych

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 15:20
Prawodawcza kreatywność unijnych urzędników nie ma granic. I choć na szczęście takie buble prawne, jak regulacja, zakazująca gotowania dotowanego mleka, dyrektywa, uznająca ślimaka za rybę śródlądową, czy przepisy dotyczące zakrzywienia bananów rzadko wchodzą w życie, euro parlamentarzyści produkują ich coraz więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwiedzaj Europę z czworonogiem

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 08:00
Podróżowanie po krajach Unii Europejskiej z naszym pupilem jest możliwe. Eksperci jednak zalecają sprawdzenie obowiązujących przepisów.
rozwiń zwiń