- W odróżnieniu od filmu, który jest skończoną całością, radio ma w sobie niesamowitą magię - mówi gość "Stacji Kultura". - Wystarczy przymknąć oczy i każdy generuje w swojej głowie inne obrazy. W radiu można dużo zobaczyć, o wiele więcej niż w rzeczywistości.
Filmy i słuchowiska radiowe Macieja Drygasa emitowane były przez stacje telewizyjne i radiowe w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Japonii. Mimo to reżyser podchodzi z dystansem do tego, co robi: - Kiedy ktoś do mnie mówi "panie reżyserze", to ja się czerwienię. Mam pewien kłopot ze zdefiniowaniem tego, kim jestem i czym się zajmuje - przyznaje rozmówca Kasi Dydo i Kuby Kulki. - Owszem, jestem związany z filmem i radiem, ale najbardziej to czuję się archeologiem. Kopanie, grzebanie, wyciąganie historii - to jest to, co bardzo lubię robić. W swoim życiu zrobiłem bardzo mało filmów, więc nie myślę o sobie "filmowiec", a tym bardziej "mistrz".
45. rocznica inwazji na Czechosłowację >>>serwis specjalny
Najnowszy obraz Drygasa, "Abu Haraz", miał swoją premierę na Planete+ Doc, a ostatnio pokazywany był na All About Freedom w Gdańsku. Film opowiada o mieszkańcach sudańskiej wioski Abu Haraz, którzy zostają wysiedleni ze swojej miejscowości. Wkrótce ich teren zamieszkania ma być zatopiony, a zmiany spowodowane są budową tamy. Oni zaś muszą natomiast przystosować się do życia w obcym mieście.
- Historię usłyszałem w radiu, oczami wyobraźni zobaczyłem tę historię i pojechałem do Sudanu. Najpierw myślałem, żeby sfilmować archeologów, którzy próbowali przed nadejściem wielkiej wody wykopać z ziemi co się da. Kiedy jednak dotarłem na miejsce, zrozumiałem, że dramat rozgrywa się gdzie indziej. W którymś momencie obróciłem kamerę i zacząłem wchodzić w relację z tubylcami - wspomina reżyser. - Przez siedem lat przyglądałem się ich oczekiwaniu na godzinę "0", a potem obserwowałem ten bardzo smutny czas, kiedy ich wioska znalazła się pod wodą, a oni musieli nauczyć się żyć w zupełnie innym miejscu. W ogromnym, bezdusznym getcie, wybudowanym pośrodku pustyni.
Za "Abu Haraz" Maciej Drygas otrzymał nominacje: do Nagrody Millenium na Planete+ Doc oraz do Złotego Runa w trakcie Lubuskiego Lata Filmowego.
kul