Polacy odkrywają tajemnice cywilizacji Wari

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 16:30
Amerykańskie pismo "Archaeology" za jedno z 10 najważniejszych odkryć archeologicznych 2013 roku uznało odnalezienie kobiecego grobowca należącego do cywilizacji Wari. Znalezisko jest efektem wielu lat pracy polsko-peruwiańskiej ekipy badaczy na terenie Peru.
Audio
  • Patrycja Prządka-Giersz opowiada o odkryciu grobowca należącego do cywilizacji Wari (Czwórka/Konturówka)
Archeolodzy: Miłosz Giersz i Patrycja Prządka-Giersz
Archeolodzy: Miłosz Giersz i Patrycja Prządka-GierszFoto: PAP/Leszek Szymański

Zespół kierowany przez dr. Miłosza Giersza z Uniwersytetu Warszawskiego odkopał pierwszy nienaruszony grobowiec arystokratów z cywilizacji Wari. W polsko-peruwiańskiej ekipie na stałe pracuje jedna kobieta, dr Patrycja Prządka-Giersz. Archeolożka w Czwórce opowiada o tym niezwykłym odkryciu.

- Grobowiec, który udało nam się odszukać jest wyjątkowy, bo nieobrabowany. Gdy do niego dotarliśmy był nietknięty - mówi Patrycja Prządka-Giersz w "Konturówce". - Jest jednym z pierwszych grobowców tak bogatych pod względem wartości materialnej jak i informacji, które można z niego uzyskać, na temat kultury przedhiszpańskiej, kultury Wari - dodaje.

Cywilizacja Wari stworzyła podwaliny całej kultury południowoamerykańskiej. Z jej zdobyczy korzystali Inkowie tworząc swoje państwo, władzę, a także zasady obyczajowości czy religii. W odnalezionym grobowcu znaleziono 64 szkielety, 58 z nich to ciała najwyższych dostojniczek imperium Wari. Ciekawostką jest, że kobiety te zostały pochowane daleko od swojej stolicy, na wybrzeżu, w całkiem odmiennym krajobrazie geograficznym. - Ten grobowiec zawiera bogaty materiał badawczy. Każda z pochowanych w nim księżniczek miała swoje dobra, które zbierała za życia, a także dary grobowe, które towarzyszyły jej w pochówku - opowiada Patrycja Prządka-Giersz. - Przede wszystkim odkryliśmy ciekawą, wyrafinowaną biżuterię, wykonaną z najlepszych materiałów, jak złoto czy srebro, kamienie szlachetne, bogate stroje, naczynia, przedmioty codziennego użytku, a także warsztaty tkackie.

Archeolożka zwraca uwagę, że tkaniny w czasach przedhiszpańskich w Andach miały wartość większą niż złoto czy inne kruszce. Praca przy nich miała też swoją wartość. Najpiękniejsze tkaniny wykonywane były przez kobiety z najwyższych klas społecznych, które swoją wiedzę i umiejętności przekazywały z pokolenia na pokolenie.

Dowiedz się więcej o tym odkryciu.
Odkrycia grobowca dokonano już rok temu, jednak, ze względu na bezpieczeństwo ekipy archeologicznej i całego znaleziska, bardzo długo utrzymywano je w tajemnicy. Polscy i peruwiańscy archeolodzy stworzyli nawet specjalny kod, służący do porozumiewania się, by nikt niepowołany nie dowiedział się o odkryciu przedwcześnie.
- Jeśli chodzi o to odkrycie to czeka nas jeszcze wiele lat interpretacji i badań - przyznaje Patrycja Prządka-Giersz. - Przed nami kolejne sezony badawcze na tym stanowisku. Dzięki temu grobowcowi mamy możliwość poznania wielu informacji o cywilizacji Wari, wreszcie dysponujemy materiałem osadzonym w kontekście, a nie tylko eksponatami odzyskanymi z rąk grabieżców.
Posłuchaj załączonej "Konturówki" i dowiedz się więcej o zadaniach archeologicznych w Peru i pracy całej ekipy.

(pj)

Czytaj także

Polscy misjonarze w Amazońskiej Puszczy.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 16:30
W "Nocnych Czatach" przyjrzeliśmy się jak wygląda praca polskich duchownych w Boliwii i w Peru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pół roku na szlaku Tony'ego Halika

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 11:00
Szymon, Piotr i Bogusia - czyli podróżnik, operator kamery i fotografka zamierzają zwiedzić Amerykę Południową śladami słynnego polskiego podróżnika. Tuż przed wyprawą odwiedzili Czwórkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łazienki Królewskie kryją militarne skarby

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 11:00
Kule karabinowe i armatnie, pistolety i karabiny, guziki i klamry od wojskowych mundurów - takich skarbów szuka Muzealna Grupa Eksploracyjna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miastowy w dżungli nie przeżyje nocy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 16:50
- Jadąc do Peru nie kupuj wycieczek dodatkowych przez internet. Na miejscu zapłacisz dużo mniej - radzi Rafał Sitarz, podróżnik i fotograf, który właśnie wrócił z wyprawy do dżungli.
rozwiń zwiń