W Polsce też żyły dinozaury

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 16:23
- Uważam, że warto szukać w Polsce ciekawych skamieniałości - mówi Justyna Słowiak, paleontolożka. - Dowodzą tego choćby ostatnie odkrycia: tropy tetrapoda, smok z Lisowic, wykopaliska w Krasiejowie.
Audio
  • Justyna Słowiak opowiada o swojej pasji i pracy paleontologa (Czwórka/Konturkówka)
W Polsce warto prowadzić prace paleontologiczne, mamy już kilka cennych wykopalisk. Jednak pozostałości tych wielkich dinozaurów najlepiej szukać na terenie Mongolii.
W Polsce warto prowadzić prace paleontologiczne, mamy już kilka cennych wykopalisk. Jednak pozostałości tych wielkich dinozaurów najlepiej szukać na terenie Mongolii. Foto: Glow Images/East News

Justyna Słowiak, paleontolożka, na pierwsze wykopaliska pojechała mając 15 lat. Jako mała dziewczynka dinozaurami bawiła się z kuzynami. Z wiekiem im ta zabawa się znudziła, a Justyna wciąż szuka dinozaurów.
- W Krasiejowie szukałam kości silezaurów, metopozaurów i płazów tarczogłowych - mówi gość Czwórki. - Chciałam znaleźć ciekawy tematu do konkursu, i dzięki pracy ze źródłami i w terenie, udało mi się odnaleźć, jedną z trzech na świecie, szczękę ichtiozaura.

Paleontolożka opowiada, jak szukając ciekawego stanowiska paleontologicznego natknęła się na informację, że kiedyś niemieccy badacze często przyjeżdżali na Śląsk, gdzie znajdowali kręgowce wapienia muszlowego, a później nikt się tym tematem nie zajmował. Ona postanowiła sprawdzić, co jeszcze pozostało po tych wykopaliskach. Właśnie w ten sposób znalazła szczękę ichtiozaura, dzięki której zajęła drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Młodych Naukowców UE 2010.
- Zabierając się za badania i poszukiwania trzeba najpierw przejrzeć literaturę, żeby wiedzieć, co się znajduje na danym terenie, gdzie kopać - wyjaśnia młoda paleontolożka. - Na wykopaliska warto zabrać ze sobą młotki, kilofy, łopaty i saperkę.
Gość Czwórki podkreśla, że paleontologia wciąż się rozwija. Od niedawna wiadomo jakiego koloru były niektóre dinozaury, bo np. zachowały się odciski piór. - Na podstawie dokładnych badań tych odcisków stwierdzono, że większość szybujących opierzonych dinozaurów było czarnych - mówi w Czwórce. 
Justyna Słowiak przyznaje, że "kręcą" ją dinozaury kredowe i jurajskie. Marzy by zajmować się właśnie tymi gatunkami. Najłatwiej na pozostałości tych zwierząt natknąć się w Mongolii, jednak można tylko marzyć by wykopane skamieliny dalej badać w Polsce. Mongołowie dbają by wszystkie odkrycia pozostały na ich terenie.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka HISTORIA Mongolia
Czytaj także

Łazienki Królewskie kryją militarne skarby

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 11:00
Kule karabinowe i armatnie, pistolety i karabiny, guziki i klamry od wojskowych mundurów - takich skarbów szuka Muzealna Grupa Eksploracyjna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolej widmo na dalekim dzikim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 09:00
- Na Syberii wszytko jest większe. 40 kilometrów to nie odległość, temperatura - 40 stopni to nie mróz, a 40% to nie wódka. Dlatego kolej, którą chciał wybudować Stalin, miała liczyć 1300 kilometrów - mówią Tomasz Grzywaczewski i Maciej Cypryk, którzy odbyli podróż Martwą Drogą.
rozwiń zwiń