Jak i gdzie dawać napiwki

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 16:41
Tradycja dawania napiwków narodziła się w USA. Dziś pół świata przyjęło ten zwyczaj, drugie pół uznaje go za obraźliwy.
Audio
  • Napiwkowe zasady z całego świata - materiał Beaty Kwiatkowskiej (4 do 4/Czwórka)
Jak i gdzie dawać napiwki
Foto: Glow Images/East News

Często nie wiemy ile, jak czy w ogóle dawać napiwki. Amerykanie zwykle zostawiają około 10-15% od ceny za usługę. Ta zasada sprawdza się też w innych krajach. Jednak trzeba pamiętać, że to, co jest mile widziane przez barmanów czy kelnerów w jednych krajach, w innych może być odebrane jako gest bardzo nieprzyzwoity.
- W większości krajów europejskich daje się napiwki - mówi Karolina Zbytniewska z Euraktiv.pl.
W XVIII wieku napiwki były jedyną formą wynagrodzenia dla ludzi pracujących w karczmach. Dziś napiwek służy do wyrażenia zadowolenia klienta z wykonywanej usługi. To w miarę obowiązkowe i oczekiwane.

W Japonii natomiast napiwki traktowane są jako szczyt nietaktu. Podobnie jest w Korei Południowej, Izraelu, Singapurze i Chinach. We Francji i Portugalii serwis często wliczony jest do rachunku.
Częścią kultury egipskiej jest dawanie napiwków za wszelkie usługi i pomoc, to tak zwany bakszysz. W Tunezji bakszysz pozostawiamy pokojówkom, kelnerom, portierom, taksówkarzom i kierowcom na wycieczkach. W tych krajach należy pamiętać, by nie wsuwać kelnerom pieniędzy do kieszeni -  świadczy to o braku dobrych manier.

W Holandii i Szwecji nie dajemy napiwków fryzjerom, za to wynagradzamy ich dodatkowo we Francji i Anglii. Hiszpanie nie dają napiwków - postrzegają to jako łapówkarstwo. A we Włoszech za domaganie się napiwku obowiązują kary.

Warto też zapoznać się z informacjami, kto jest najhojniejszy w dawaniu napiwków.

(pj)

Czytaj także

Szkoła pakowania dla motocyklistów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 13:30
Marzy Ci się motocyklowa podróż po Europie? Radzimy jak się na nią spakować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakazane gesty autostopowiczów

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 15:43
Autostopem można przejechać cały świat. Najłatwiej dogadać się gestem, warto jednak wiedzieć jakich gestów unikać, by nie popełnić gafy lub kogoś nie obrazić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pies i kot w samochodzie? Podróżuj ze swoim pupilem

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 12:00
Kontenerek, szelki, przypinane do pasów? A może wystarczy siatka oddzielająca część auta, w której znajduje się zwierzę, od tej pasażerskiej? Żeby bezpiecznie dowieźć na miejsce naszego pupila musimy zastosować się do kilku zasad. Oto poradnik, bez którego lepiej nie ruszać w drogę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak na zakupach potrzebuje doradcy

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 11:40
Czym statystyczny Polak kieruje się robiąc zakupy - reklamami, przecenami a może opinią znajomych? Dzięki raportowi "Polacy Rekomendują" znamy już odpowiedź na to pytanie.
rozwiń zwiń