Rajd po Polsce. Czym zachwyca południe Polski?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 12:40
Wspólnie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa przemierzamy Polskę w poszukiwaniu najciekawszych pomników historii. Tym razem odwiedziliśmy wrocławską Halę Stulecia, Górę Św. Anny, katowicki Nikiszowiec oraz Bochnię.
Audio
  • Jak działa i do czego służy aplikacja Narodowego Instytutu Dziedzictwa (Nawiedzeni/Czwórka)
  • Wrocławska Hala Stulecia – dlaczego przylgnęło do niej określenie „ludowa”? (Instytut zatrudnienia/Czwórka)
  • Reporter Mateusz Kulik sprawdza co rośnie i żyje na Górze Świętej Anny (Muzyczny Lunch/Czwórka)
  • Jakie tajemnice kryje Nikiszowiec? (Się mówi/Czwórka)
  • Marta Hoppe odwiedziła kopalnię soli w Bochni (Efekt: WOW!/Czwórka)
Nazwa osiedla Nikiszowiec pochodzi od położonego w jego pobliżu szybu Nikischschacht (obecnie Poniatowski) i jest spolszczoną wersją jego niemieckiej nazwy
Nazwa osiedla Nikiszowiec pochodzi od położonego w jego pobliżu szybu "Nikischschacht" (obecnie Poniatowski) i jest spolszczoną wersją jego niemieckiej nazwyFoto: Míla Moudrá/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

- Dziś proponujemy trasę doskonałą na wakacje, bo na każdy z jej etapów powinniśmy zarezerwować przynajmniej jeden dzień - tłumaczy Wioletta Łabuda-Iwaniak z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - W Bochni zwiedzamy kopalnię soli, a na Górze Świętej Anny możemy zapoznać się z tradycjami pielgrzymowania.

Pięciodniowy cykl radiowej Czwórki wystartował we wtorek 15 grudnia w audycji "Nawiedzeni".  Przygotowaliśmy aż pięć wyjątkowych tras, wysłaliśmy tam naszych reporterów, którzy codziennie zdają relacje słuchaczom. I tak będzie aż 19 grudnia. Podczas "Rajdu po Polsce" odwiedzimy mało znane obiekty, nieduże miasta i różnorodne zabytki. Byliśmy już w Łowiczu i Srebrnej Górze, a przed nami jeszcze m. in. wizyta w Łańcucie, Biskupinie czy Fromborku.

Dodatkowo słuchacze mają okazję stworzyć mapę najciekawszych pomników historii w Polsce. Za pomocą SMS-ów możecie wysyłać swoje propozycje, a Czwórka nagrodzi najbardziej interesujące z nich. Wszystkie zostaną zamieszczone na interaktywnej mapie w serwisie czworka.polskieradio.pl.

Partnerem projektu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

mat.pras./kd/mg/pj/kul

Czytaj także

"Krąg opowiadaczy" - podziel się swoją historią

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 14:00
Kiedyś poprzez opowieści przekazywano wiedzę następnym pokoleniom. Do powrotu do nieco zapomnianej sztuki opowiadania historii zaprasza pomysłodawczyni "Kręgu opowiadaczy".
rozwiń zwiń