Włanczać, wziąść? - najczęściej popełniane błędy językowe

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 07:00
Jakie błędy językowe najczęściej popełniają Polacy? Jak przyznaje Paulina Mikuła, autorka vloga "Mówią na mieście", a z wykształcenia filolog, wcale nie jest to słowo "wziąść", które tak naprawdę powinno brzmieć "wziąć".
Audio
  • Paulina Mikuła zdradza tajniki języka polskiego i wyjaśnia jego zawiłości (Czwórka/Piątek, piąteczek, piątunio)
  • Prof. Andrzej markowski i słuchacze Czwórki o tym, ile młodzi Polacy wiedzą o swoim ojczystym języku (Czwórka/Piątek, piąteczek, piątunio)
Włanczać, wziąść? - najczęściej popełniane błędy językowe
Foto: Glow Images/East News

Paulina
Paulina Mikuła/fot.PAP/Leszek Szymański

- Myślę, że wbrew pozorom najczęściej mamy problemy z datami i nie wiemy, czy powiedzieć, że "żyjemy w roku dwa tysiące czternastym", czy "żyjemy w roku dwutysięcznym czternastym" - mówi gość Filipa Chajzera. - Drugi nagminny błąd Polaków to cudzysłów. Dana fraza nie jest w cudzysłowiu, ale w "cudzym słowie", czyli w cudzysłowie. O tym niewielu pamięta.

Czytaj także: Język polski powoli umiera? <<<

Fakt, że z poziomem wiedzy młodych Polaków na temat ich ojczystego języka wcale nie jest dobrze, potwierdza także prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego. - Młodzi ludzie nie wiedzą, co to znaczy łowić ryby w mętnej wodzie, nie znają frazeologizmów, np. "gonić w piętkę". Dzieje się tak m.in. dlatego, że realia, do których odnosiły się te słowa, odeszły w przeszłość - mówi ekspert.

Czytaj także: Gimbaza czy geniusze? Polscy uczniowie biją europejskie rekordy <<<

Niestety, język polski sprawia także nie lada problemy obcokrajowcom. Jednym z najtwardszych orzechów do zgryzienia jest dla nich "zasada pięciu", czyli różnice w odmianie rzeczowników w liczbie mnogiej. - Liczebniki, które wchodzą w związek z rzeczownikiem, od jednego do czterech, tworzą tzw. związek zgody. Od pięciu "w górę" - związek rządu. Dlatego, jeśli mamy więcej niż 5 sztuk danego przedmiotu jego nazwę będziemy odmieniać inaczej - tłumaczy Mikuła. - Nie ma sensu tłumaczyć takich rzeczy na przykład Anglikowi, chyba że chcemy "wchodzić" bardzo głęboko w naszą gramatykę i rzeczywiście szczegółowo ją poznawać.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Pauliną Mikułą o pułapkach języka polskiego, m.in. czasownikach bez strony biernej, o błędnym używaniu słów "tudzież" i "bynajmniej", a także o formach, których istnienia nawet nie podejrzewacie. A jeśli chcecie dowiedzieć się, ile o języku polskim wiedzą studenci Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, posłuchajcie także nagrania sondy, którą przeprowadzili dziennikarze Czwórki.

Kolejna odsłona audycji Filipa Chajzera pt. "Piątek, piąteczek, piątunio" już 10 października, od godz. 16.00 do 18.00. Zapraszamy!

(kd/asz)

Zobacz więcej na temat: Czwórka język polski rozmowa
Czytaj także

Waldemar Listowski: przywróćmy funkcję wołacza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2013 12:40
- Chyba jestem "konserwą", bo bardzo dużą wagę przywiązuję do poprawności wypowiedzi - śmieje się Waldemar Listowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia i gość programu, w którym na języki wzięliśmy język polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jerzy Bralczyk: za językiem kryje się cały świat

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 14:00
Trzej językoznawcy: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek i prof. Andrzej Markowski, znani popularyzatorzy kultury języka polskiego, postanowili stworzyć książkę, w której czuje się miłość, przywiązanie i ogromny szacunek do niego. Tak powstała publikacja "Wszystko zależy od przyimka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"ś", "ź", "ą" - "ogonkowy" problem z językiem polskim

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 15:10
Nasz język ojczysty plasuje się w czołówce najtrudniejszych języków świata. Sprawia problemy nie tylko obcokrajowcom, ale też wielu naszym rodakom. Stąd apele: uprośćmy go.
rozwiń zwiń