Uchodźcy w Polsce. Czy mamy się czego bać?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 18:00
- Na pytanie "przyjmować czy nie przyjmować?" odpowiedź jest tylko jedna. Zdecydowanie tak - przekonuje Iwona Wyciechowska z Zakładu Historii i Teorii Stosunków Międzynarodowych UW.
Audio
  • Imigranci - w jaki sposób rozwiązać jeden z największych problemów współczesnego świata? Rozmowa z Iwoną Wyciechowską z UW (Ani słowa/Czwórka)
Uchodźcy - to słowo odmieniane jest w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki. Czy powinniśmy ich przyjąć, czy nie? A jeśli tak to ilu? I czy na pewno nie zabiorą nam pracy? Na te pytania odpowiada Iwona Wyciechowska z Zakładu Historii i Teorii Stosunków Międzynarodowych UW
Uchodźcy - to słowo odmieniane jest w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki. Czy powinniśmy ich przyjąć, czy nie? A jeśli tak to ilu? I czy na pewno nie zabiorą nam pracy? Na te pytania odpowiada Iwona Wyciechowska z Zakładu Historii i Teorii Stosunków Międzynarodowych UWFoto: Pixabay/Alexas_Fotos/dom. publiczna

Czytaj także
dysforia 1200.jpg
Dysforia. Społeczeństwo jest wkurzone

Autorka programu "Pani tomu" oraz wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim podkreśla, że nasz stosunek do imigrantów powinien wynikać z naszej historii. - Zarówno po II wojnie światowej, jak i po stanie wojennym Polacy, którzy opuścili kraj, byli przyjmowani w różnych miejscach na świecie. Wydaje mi się, że mamy do spłacenia dług - mówi gość Czwórki i dodaje, że w tej dyskusji najważniejsze jest, żeby ustalić, kim tak naprawdę jest uchodźca.

- Zgodnie z konwencją genewską z 1951 roku, żeby uzyskać status uchodźcy, trzeba wykazać, że było się osobiście prześladowanym - tłumaczy rozmówczyni Filipa Chajzera. - Tyle, że jest to faktycznie trudne do udowodnienia.

W audycji sprawdzamy, jak takie procedury wyglądają w Urzędzie ds. Cudzoziemców w Warszawie i czy młodzi Polacy są gotowi na przyjęcie imigrantów. Tłumaczymy także, dlaczego uchodźcy przyczyniają się do rozwoju gospodarki.

kul/kd

Czytaj także

Telefon zaufania. Gdzie młodzi szukają pomocy?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 18:20
- Informacji szukają w internecie, ale po pomoc zgłaszają się do specjalistów - mówi Katarzyna Łukasiuk, konsultantka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Równość w biznesie. "Kobiety ciągle mają gorzej"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 10:00
- Kobiet lepiej wykształconych niż mężczyzn jest teraz więcej niż przed laty. Niestety stereotypy z przeszłości nadal obowiązują na rynku pracy - mówi prof. Małgorzata Fuszara.
rozwiń zwiń