Wojna w kinie. Jak pokazują ją współcześni filmowcy?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 13:30
- Batalistyka nadal jest podstawą gatunku, ale II wojna światowa nie jest już najczęściej reprezentowanym konfliktem na dużym ekranie. Pojawia się coraz więcej filmów o konflikcie w Zatoce Perskiej, np. "Karbala" - mówi krytyk Jakub Majmurek.
Audio
  • Współczesne kino wojenne - czy jest co oglądać? (Hrapkowidz/Czwórka)
Karbala to widowiskowa opowieść o jednej z najbardziej bohaterskich walk polskich żołnierzy od czasów II wojny światowej. W filmie występują m. in. Bartłomiej Topa, Antoni Królikowski i  Tomasz Schuchardt
"Karbala" to widowiskowa opowieść o jednej z najbardziej bohaterskich walk polskich żołnierzy od czasów II wojny światowej. W filmie występują m. in. Bartłomiej Topa, Antoni Królikowski i Tomasz SchuchardtFoto: mat. prasowe/Next Film

Czytaj także
wizyta 1200.jpg
Mockumenty. Fałszywe świadectwa filmowców

Film Krzysztofa Łukaszewicza opowiada o tragicznym epizodzie wojny w Iraku, kiedy to polscy i bułgarscy żołnierze bronią ratusza City Hall w Karbali przed lokalnymi bojówkami. - To dowód, że od nieudanej "Operacji Samum" Władysława Pasikowskiego, która pozostawiała uczucie zażenowania sporo się w naszym myśleniu o kinie wojennym zmieniło - mówi Jakub Majmurek. - "Karbala" jest świetnie sfotografowana, dynamicznie zmontowana, dobrze udźwiękowiona. O ile doceniam produkcyjne walory tego filmu, to jednak mam ogromny problem z jego przekazem.

W audycji opowiadamy o najciekawszych produkcjach wojennych i najbardziej spektakularnych scenach walk w historii kina. Obecni w studiu krytycy filmowi tłumaczą też, dlaczego w tym gatunki tak ważny jest starannie przygotowany portret psychologiczny postaci i zdradzają, jakiego wojennego tematu nie mogą podejmować rosyjscy twórcy.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Jakub Majmurek (krytyk filmowy)

Data emisji: 10.09.2015

Godzina emisji: 20.00

kul/kd

Czytaj także

Sztuczna inteligencja - czy roboty pokonają ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 15:00
Filmowcy często sięgają do tematu zagłady ludzkości lub podporządkowania jej przez istoty pozbawione emocji. Najnowszy film o tej tematyce to "Imperium robotów. Bunt maszyn".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Baby Bump". Kuba Czekaj o mękach dorastania

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 13:40
- Dostaliśmy grant w wysokości 150 tysięcy euro i zobowiązaliśmy się w ciągu 9 miesięcy zrobić film - mówi producentka "Baby Bump". Premiera obrazu Kuby Czekaja odbędzie się na festiwalu w Wenecji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: "Pieśń słonia", "Mur", "Transporter: Nowa moc"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 14:20
- Wrzesień w kinach zapowiada się naprawdę ciekawie - mówi krytyk Jakub Majmurek. - Będzie się można o tym przekonać już w ten weekend za sprawą kilku intrygujących produkcji.
rozwiń zwiń