Michał Walkiewicz Christopher Nolan potrafi zrobić bardzo poważne rzeczy z niepoważnego materiału
Christopher Nolan filmy zaczął kręcić w wieku siedmiu lat, kiedy jego ojciec kupił mu kamerę 8 mm. Dziś jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych reżyserów. - Zaczynał niezależnym filmem "The Following" pokazywanym na festiwalu w Rotterdamie. Później przyszło emblematyczne "Memento", które uzyskało uznanie światowej krytyki i publiczności - mówił Michał Walkiewicz. - To ciągle jednak jest kino niezależne - dodał zaproszony ekspert.
Michał Walkiewicz Żaden inny twórca w Hollywood nie dostałby pieniędzy na "Incepcję" lub "Interslellar"
Po sukcesie "Mementa" o Nolana upomniało się Hollywood i reżyser dostał możliwość zrobienia "rebootu" o Batmanie. - W Fabryce Snów Nolan zachował swój pomysł na kino, w którym forma jest bardzo blisko perspektywy bohaterów - zaznaczył Michał Walkiewicz w rozmowie z Błażejem Hrapkowiczem.
Dlaczego, według redaktora naczelnego Filmwebu, sceny walki w Batmanie Nolana są najsłabszym ogniwem? Czy reżyserowi bliżej do kina Spielberga czy Kubricka? Dlaczego "Interstellar" nakręcony jest tak, jakby "kino miało się skończyć w najbliższy czwartek"? Oraz czy "Dunkierka", film o najbardziej zaciekłej bitwie II wojny światowej, zapowiada się na antytezę kina wojennego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.
Nagrody PISF. Błażej Hrapkowicz nominowany
***
Tytuł audycji: Hrapkowidz
Prowadzi: Błażej Hrapkowicz
Gość: Michał Walkiewicz (redaktor naczelny portalu Filmweb)
Data emisji: 16.07.2017
Godzina emisji: 14.07
jsz/mc