Jakie jest współczesne kino wojenne?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 08:40
Zastanowimy się nad tym wraz z krytykami przy okazji premiery filmu "Karbala" Krzysztofa Łukaszewicza, który opowiada o wojnie w Iraku.
Karbala to widowiskowa opowieść o jednej z najbardziej bohaterskich walk polskich żołnierzy od czasów II wojny światowej. Na zdj. Bartłomiej Topa w Karbali
"Karbala" to widowiskowa opowieść o jednej z najbardziej bohaterskich walk polskich żołnierzy od czasów II wojny światowej. Na zdj. Bartłomiej Topa w "Karbali"Foto: mat. promocyjne Next Film

To były cztery dni piekła… Irackie miasto Karbala, 2004 rok, środek wojny w Zatoce Perskiej. Zaczyna się ważne muzułmańskie święto Aszura. Bojówki Al-Kaidy i As-Sadry atakują miejscowy ratusz City Hall - siedzibę lojalnych władz i policji, w którym przetrzymywani są też aresztowani terroryści. Ich kolejne wściekłe ataki odpiera osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, którzy mają zapasy jedzenia oraz broni jedynie na 24 godziny walk. O tym tragicznym epizodzie wojny w Iraku opowiada "Karbala".

Jak filmowcy przedstawiają dziś wojnę, na co głównie zwracają uwagę? Czy zmiany w sposobie prowadzenia wojen odbiły się na kinie? Czy reżyserzy sięgają głównie po historyczne konflikty, czy też zainteresowani są raczej dzisiejszymi starciami zbrojnym - porozmawiamy o tym z zaproszonymi gośćmi.

Filmy oceniać będzie krytyk filmowa, Kaja Klimek.

***

Na "Hrapkowidza" zapraszamy w czwartek (10.09) w godz. 19.00-20.00. Audycję prowadzi Błażej Hrapkowicz.

kul/mg

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino
Czytaj także

"Baby Bump". Kuba Czekaj o mękach dorastania

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 13:40
- Dostaliśmy grant w wysokości 150 tysięcy euro i zobowiązaliśmy się w ciągu 9 miesięcy zrobić film - mówi producentka "Baby Bump". Premiera obrazu Kuby Czekaja odbędzie się na festiwalu w Wenecji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mockumenty. Fałszywe świadectwa filmowców

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 12:16
Mockumenty, posługując się językiem dokumentu, opowiadają o nieistniejącej rzeczywistości. - Takie filmy należy czytać w odniesieniu do aktualnych wydarzeń. Dlatego "Wizytę" Madsena interpretuję w kontekście sytuacji uchodźców - mówi Michał Zygmunt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: "Pieśń słonia", "Mur", "Transporter: Nowa moc"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 14:20
- Wrzesień w kinach zapowiada się naprawdę ciekawie - mówi krytyk Jakub Majmurek. - Będzie się można o tym przekonać już w ten weekend za sprawą kilku intrygujących produkcji.
rozwiń zwiń