Przestrzeń kosmiczna wydaje się bowiem z jednej strony możliwą drogą ucieczki przed coraz liczniejszymi zagrożeniami na Ziemi, a z drugiej – może stać się szansą na uwolnienie nowego potencjału. O krótkim metrażu rozmawialiśmy z reżyserką Marią Wider i Marcin Łuczaj z New Europe Film Sales.
Krótki metraż wychodzi poza festiwale filmowe
- Przestano traktować krótki metraż jako etap do stworzenia filmu pełnometrażowego - mówił zajmujący się sprzedażą formatów krótkometrażowych Marcin Łuczaj. - Powstało wiele platform, które dają twórcom filmów krótkometrażowych możliwość rozwoju, ponieważ widzowie lubią historie opowiadane w tej formie. Nie zastanawiają się, czy to formuła, która potrzebuje rozwinięcia - komentował.
Kino to sztuka opowiadania historii. Nie chodzi tu długość scenariusza
- W tworzeniu filmów chodzi o opowiadanie historii, które są dla nas ważne, nie o jego długość. Ważne są emocje, jakie wywołuje, to daje twórcy energię, by angażować się w kolejne projekty - dodawała reżyserka Maria Wider.
Poza dedykowanymi krótkiemu metrażowi i popularnymi w Polsce festiwalami kina krótkometrażowego w dystrybucję angażują się platformy streamingowe, z krajach zachodniej Europy popularne są bloki telewizyjne poświęcone kilkunastominutówkom. Ale shorty coraz częściej możemy też oglądać na... pokładach samolotów. Gdzie jest najwięcej miejsca na kino krótkometrażowe? O tym w rozmowie z gośćmi Błażeja Hrapkowicza.
W audycji także rozmowa Beaty Kwiatkowskiej z Markusem Schleinzerem, reżyserem filmu "Angelo".
***
Tytuł audycji: Hrapkowidz
Goście: Maria Wider (reżyserka kina krótkometrażowego), Marcin Łuczaj (New Europe Film Sales)
Data emisji: 8.12.2019
Godzina emisji: 14.15
ac