Choć wielu z nas wciąż myśli o raku, jak o wyroku, zdaniem hematologa prof. Grzegorza Mazura z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w wielu przypadkach zachorowań z rakiem można wygrać. - Większość nowotworów jest dziś wyleczalna, bądź przynajmniej zaleczana we wczesnych stadiach - mówi ekspert. - W przypadku większości z rodzajów raka dysponujemy badaniami, które je wykluczają bądź potwierdzają.
Na takie badania możemy zgłosić się sami, a powinni to zrobić zwłaszcza ci, którzy mają predyspozycje do zachorowania na raka. - Warto brać pod uwagę stan zdrowia innych członków rodziny - mówi prof. Mazur. - Jeśli nasza mama miała raka piersi, ryzyko zachorowania w naszym przypadku jest dużo wyższe. Potrafimy dziś zresztą zbadać mutacje genów, które sprzyjają rozwojowi nowotworu. Osoba, która ją posiada powinna częściej się kontrolować.
Czytaj także: Rak nie oszczędza nikogo <<<
Na rozwój choroby możemy sami zacząć "pracować" już w wieku kilkunastu lat. W jaki sposób? Paląc papierosy, nie stroniąc od alkoholu, nadmiernie się opalając. By dowiedzieć się więcej wysłuchaj nagrania materiału dźwiękowego z audycji "Mamy to".
(kd,tj)