Ranny ptaszek czy sowa? O tym decydują geny

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 14:54
Naukowcy z uniwersytetu w brytyjskim Leicester udowodnili, ze to, czy wstajemy o świcie, czy wolimy pracować w nocy, jest kwestią genów.
Audio
  • Czy rzeczywiście o naszych "sennych predyspozycjach" decydują geny i czy można z nimi walczyć? (Czwórka/Mamy to)
Odpowiednia ilość snu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Odpowiednia ilość snu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Foto: Glowimages/East News

Za obiekty doświadczalne posłużyły im badaczom muszki owocówki - organizmy, które mają zbliżony cykl dobowy do człowieka. I choć tej pory uważano, że zapotrzebowanie na sen to kwestia ilości światła, poziomu stresu, ilości obowiązków, etc., dziś wiemy, że nie tylko. - Większość ludzi potrzebuje 7 - 8 godzin snu, by być wypoczętym - mówił Dr Wojciech Jernajczyk, psychiatra i tłumaczył, że to czy chodzimy spać wieczorem, czy późną nocą uzależnione jest od grenów tak, jak nasz wzrost, czy kolor oczu.

W audycji eksperci tłumaczyli także, co zrobić, jeśli, wbrew naszym genotypowym preferencjom musimy spać zbyt krótko, albo położyć się zbyt późno, jak kważną rolę w zdrowym śnie odgrywa odpowiednie oświetlenie i jakie znaczenie dla naszego organizmu ma światło emitowane przezkomputery.

***

Tytuł audycji: Mamy to

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Data emisji: 17.06.2015

Godzina emisji: 12:00

kd

Czytaj także

Patenty na szybkie porządki w domu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 12:00
Gdy nagle z niezapowiedzianą wizytą chcą wpaść do nas znajomi, bądź dawno niewidziana ciocia, trzeba szybko wysprzątać mieszkanie. Jak to zrobić?
rozwiń zwiń