- Marcin "Groh" Grośkiewicz działa w branży muzycznej od lat 90.
- Jest właścicielem wytwórni U Know Me, która wydaje takich artystów jak m.in. Normal Bias, TVB, Sonar, Kixnare i Pepe.
- U JAZZ ME to jego nowy label - promujący młody polski jazz.
- "Groh" jest także pomysłodawcą projektu Generacja JAZZ.
Ucho "Groha" - jak powstały wytwórnie U Know Me i U JAZZ ME?
W latach 90. Marcin "Groh" Grośkiewicz organizował koncerty i imprezy. Dziś jest szefem oficyny, która wydaje takich artystów jak: Rysy, Moo Latte, Sonar i Janka. Wszystko zaczęło się w 2002 roku - od wytwórni JuNoMi, która specjalizowała się w rapie. W 2010 powstało U Know Me. Nakładem tej oficyny zaczęły ukazywać się płyty ze zwariowaną elektroniką.
Teraz Marcin Grośkiewicz wydaje także jazz nakładem U JAZZ ME Records i jest pomysłodawcą projektu Generacja JAZZ. - Jesteśmy świadkami dużej zmiany pokoleniowej. W dzisiejszych czasach pojęcie "jazz" jest bardzo pojemne, trudno znaleźć jego granice, one się zacierają - opowiada Groh. - Jako wydawca nigdy nie lubiłem szufladek, o czym świadczy szerokie spektrum wydawnicze U Know Me. U JAZZ ME jest na razie sublabelem, ale kto wie, czy nie zacznie żyć własnym życiem.
Generacja JAZZ - dla osób, które nie ukończyły 30. lat
Generacja JAZZ to projekt, który powstał, żeby promować nową falę polskiego jazzu. Jak tłumaczy gość Czwórki, nadszedł czas, by pokazać ją w szerszej perspektywie.
55:06 2024_03_10 21_02_09_PR4_Spoza_Nurtu.mp3 Generacja Jazz i U JAZZ ME - o projekcie, płytach i wytówrni opowiada Marcin "Groh" Grośkiewicz (Spoza nurtu/Czwórka)
- Zaprosiliśmy zespoły, które miały już na swym koncie oficjalne nagania (Immortal Onion, Klawo, Rejoin, Twoosty Mayonez i USO 9001), a dwa miejsca na płycie zarezerwowane zostały dla zwyciezców otwartego konkursu, gdzie na podstawie głosów jury, w którym znaleźli się m.in. Paulina Przybysz, Envee i Wojtek Mazolewski, wyłoniono zwycięskie zespoły: Kosmos i quietet - opowiada Marcin Grośkiewicz . Co najważniejsze - żadne z obecnych na płycie artystek i artystów w trakcie nagrań nie miało ukończonych 30 lat. Jak zapowiada rozmówca Adama Smolarka, projekt będzie kontynuowany.
Koncerty, które "rozsadzają sale"
O tym, że sytuacja na polskiej scenie jazzowej zmienia się, świadczą też dane dotyczące sprzedaży płyt i koncertów. Debiutancki album zespołu Kosmonauci wyprzedał się jeszcze przed premierą, a zespoły takie jak Klawo, Immortal Onion i USO 9001 występowały na najważniejszych polskich festiwalach, nawet takich, które nigdy nie interesowały się jazzowym brzmieniem.
- Koncerty tych składów to potężny, muzyczny ładunek, który "rozsadza salę". Przyciągają coraz więcej osób i mają coraz więcej miejsc, żeby się pokazać - podkreśla Marcin Grośkiewicz.
Zobacz także:
Debiutancki album zespołu Kosmonauci
Już w krótce nakładem U JAZZ ME ukaże się debiutancki album zespołu Kosmonauci w składzie Miłosz Pieczonka – saksofon, Tymon Kosma – wibrafon, Bartłomiej Lucjan – bass i Jan Pieniążek – perkusja. Płyta "Sorry, nie tu" składa się z oryginalnych kompozycji członków zespołu, które powstawały na przestrzeni kilku lat i ewoluowały wraz z artystami. Muzyka Kosmonautów wywodzi się z jazzu i improwizacji, natomiast z biegiem czasu muzycy wypracowali sobie wiele nowych dróg i sposobów na czerpanie z wielu innych, na pozór odległych gatunków muzycznych.
***
Tytuł audycji: Spoza nurtu
Prowadzi: Adam Smolarek
Gość: Marcin "Groh" Grośkiewicz (szef wytwórni U Know Me i i U JAZZ ME)
Data emisji: 10.03.2024
Godzina emisji: 21:15
kul