Imigranci w polskiej szkole

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 10:00
W cyklu "Tu mieszkam" postanowiliśmy sprawdzić jakie korzyści płyną z obecności imigrantów w Polsce.
Audio
  • "Tu mieszkam", czyli imigranci na polskich uczelniach (Czwórka/Nawiedzeni)
Na naszych uczelniach jest coraz więcej obcokrajowców. Czy są zagrożeniem dla polskich studentów?
Na naszych uczelniach jest coraz więcej obcokrajowców. Czy są zagrożeniem dla polskich studentów? Foto: Glow Images/East News

Kiedyś stypendia na zachodnich uczelniach były szansą dla polskich studentów. Dziś to nasze uczelnie przyciągają obcokrajowców. Z badań wynika, że w sumie studiuje u nas prawie 36 tysięcy migrantów.

- Obecność cudzoziemców w społeczeństwie jest korzystna dla obu stron - przekonuje Marta Biernat z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. - Zyskują na niej i obywatele naszego kraju, i przyjezdni.

Jak się okazuje zyskują także polskie uczelnie. - Mamy większy stopień umiędzynarodowienia, a zagraniczni wykładowcy chętniej przyjmują propozycje współpracy - tłumaczy Agata Wierzbińska z Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Warszawskiej. - To zaś jest korzystne dla naszych studentów, którzy mają szansę spotkać się z naukowcami spoza Polski.

Audycja powstała w ramach projektu "Prawa migrantów w praktyce 2" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 4.02.2015

Godzina emisji: 9.00

(kul/ac)

Czytaj także

Polska staje się krajem wielokulturowym?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 11:50
Stereotypy dotyczące obcokrajowców mieszkających i pracujących w naszym kraju, nie zawsze są pozytywne. Okazuje się jednak, że ludzi pochodzących spoza Polski, po bliższym poznaniu, często darzymy sympatią i przyjaźnią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Winnicka: by napisać dobrą historię, trzeba zaufać rozmówcy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 09:10
- Dzisiejsza emigracja różni się od tej sprzed dekady - mówiła Winnicka o bohaterach swojej książki "Angole". - Teraz ludzie mają pewną wolność, której dawniej nie było.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Liceum profilowane - świetlana przyszłość czy większe zło?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 14:00
Kiedyś licea ogólnokształcące kształciły młodzież wszechstronnie. Dziś odchodzą do lamusa, pozostawiając uczniów z pytaniem: jaki profil edukacji mam wybrać na przyszłość?
rozwiń zwiń