Autorzy raportu wskazują, że ocieplenie klimatu jest faktem i wynika z działalności człowieka. Średnie temperatury w okresie od 1983 do 2012 roku były najwyższe od 1400 lat. Skutki ocieplenia klimatu są widoczne i objawiają się między innymi zakwaszaniem oceanów i topnieniem lodowców arktycznych. Podwyższenie temperatury o 2 stopnie powoduje nieodwracalne zmiany w ekosystemie. Rafał Motriuk wskazał w Polskim Radiu 24, że najważniejsza konkluzja raportu dotyczy paliw kopalnych: węgla i ropy naftowej.
– Swobodne spalanie paliw kopalnych powinno zostać niemal zupełnie wyłączone do roku 2100. Można tego dokonać na dwa sposoby: przestawić się na energię odnawialną lub nadal wykorzystywać paliwa kopalne przy stosowaniu systemów „wyłapywania” i składowania dwutlenku węgla – powiedział Korespondent Naukowy Polskiego Radia.
Wnioski raportu a polityka
Raport ONZ wyraźnie wskazuje, że działania zmierzające do powstrzymania postępujących zmian klimatycznych należy podjąć natychmiast. Za zdecydowanymi posunięciami opowiadają się głównie państwa europejskie. Natomiast sprzeciw zgłaszają nie tylko kraje rozwijające się jak Indie czy Chiny, ale także giganci przemysłowi ze Stanami Zjednoczonymi na czele.
– Negocjacje polityczne w kwestiach klimatycznych są bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem. Rozmowy będą jeszcze trwały długo, ponieważ nie brakuje sceptyków i sprzecznych interesów. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu mówi, że fakty są niezaprzeczalne i na nich należy oprzeć dalsze decyzje, a nie przesłankach biznesowych – mówił Rafał Motriuk.
PR24/GM