"Ostatnia powieść Marcela". Książka o... relacjach

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 16:02
- Szukam historii, które przeczą utartym poglądom i stereotypom. Te wydają mi się warte opisania - mówiła w Czwórce Katarzyna Tubylewicz, autorka książki "Ostatnia powieść Marcela".
Audio
  • Katarzyna Tubylewicz mówi o książce "Ostatnia powieść Marcela" (Pani tomu/Czwórka)
Ostatnia powieść Marcela to książka wielopoziomowa. Można ją interpretować na wiele sposobów - mówiła w Czwórce Katarzyna Tubylewicz, pisarka.
"Ostatnia powieść Marcela" to książka wielopoziomowa. Można ją interpretować na wiele sposobów - mówiła w Czwórce Katarzyna Tubylewicz, pisarka. Foto: Pixabay.com/Public Domain

Poznają się w pociągu relacji Kraków-Warszawa. On 50-letni popularny autor bestsellerowych kryminałów, skłócony z rodziną i pozbawiony złudzeń kobieciarz przeżywający kryzys twórczy, ona - inteligentna i wyjątkowo piękna dziewczyna z prowincji. – Jednym z głównych tematów tej książki jest pytanie, czym są schematy relacji międzyludzkich i jak bardzo nas one ograniczają. Jak ograniczają nas także nasze własne schematy myślowe, a także wiek, płeć, pochodzenie, doświadczenie zawodowe. Przez nie bardzo trudno dziś o prawdziwe spotkania międzyludzkie - mówiła Tubylewicz.

Katarzyna Tubylewicz opowiadała o powstawaniu książki "Ostatnia powieść Marcela" i tłumaczyła, dlaczego w procesie pisarskim dyscyplina jest ważniejsza niż wena. Mówiła także o swoim projekcie "Szwecja czyta. Polska czyta", która powstał, by promować czytelnictwo w Polsce.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Katarzyna Tubylewicz (pisarka, tłumacz, autorka m.in. książki "Ostatnia powieść Marcela")

Data emisji: 30.03.2016

Godzina emisji: 19.00

kd/pj

Czytaj także

"Droga 816". Książka - improwizacja o wschodzie Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 13:50
- "Nadbużanka" swoją wyjątkowość zawdzięcza położeniu. To granicą i przedmurze oddzielające Unię Europejską od nie-Unii, "nasze" od "ich", "tam" od "tu" - mówi Michał Książek, autor "Drogi 816".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Świat się chwieje" trudne pytania do szanowanych

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 19:00
- Te wywiady wzięły się stąd, że chodziłem do różnych ludzi, których szanuję, jak Marcin Król, Karol Modzelewski, Jan Krzysztof Bielecki i pytałem ich, jak to możliwe, że tyle rzeczy nie działa i oni mi serwowali różne odpowiedzi - mówi Grzegorz Sroczyński.
rozwiń zwiń