W poniedziałek zaczęły się próbne egzaminy maturalne. – To zwieńczenie systemu zmian w podstawie programowej. Trzecie klasy liceów uczą się już według niej. Dla nas będzie to interesujące doświadczenie – tłumaczył Tadeusz Sławecki. Wiceszef MEN Zapewniał, że nowa matura nie będzie zaskoczeniem. - Zmiany następują w sposób ewolucyjny, nie rewolucyjny. Niewiele się zmienia – obowiązkowo zdaje się egzamin z języka polskiego, matematyki, języka obcego. Natomiast po raz pierwszy wprowadzamy obowiązkową maturę na poziomie rozszerzonym z jednego z przedmiotów dodatkowych - mówił wiceminister. Dodał, że jest to wynik porozumienia z Krajową Konferencją Szkół Akademickich.
Uczeń będzie miał obowiązek zdawać jeden egzamin rozszerzony, Może jednak zdawać egzaminy i z kilku przedmiotów.
Obecnie egzamin maturalny jest jedynym filtrem przy egzaminach na studia. Prowadzący zwrócił uwagę, że dawniej uczniowie mieli szansę, by przygotować się i później do egzaminu na studia. Teraz na uczelnie wyższe przyjmuje się uczniów na podstawie matur.
Próba przed nową maturą
Poniedziałkowy próbny egzamin z polskiego jest pierwszym z serii próbnych egzaminów maturalnych zaplanowanych na ten tydzień. We wtorek przeprowadzony zostanie próbny egzamin z matematyki, w środę - z języka obcego nowożytnego, w czwartek - z przedmiotów do wyboru, w piątek - z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego, niemieckiego i ukraińskiego). Wszystkie egzaminy przeprowadzone zostaną na jednym poziomie - podstawowym, tak jak na prawdziwym egzaminie, z wyjątkiem egzaminów próbnych z przedmiotu do wyboru - te będą przeprowadzone na poziomie rozszerzonym.
Uczniowie tych szkół, które nie zdecydowały się zorganizować próbnych egzaminów, będą mogli pobrać arkusze ze stron internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w dniach egzaminów próbnych po południu. Tylko arkusze z egzaminów z przedmiotów do wyboru będą opublikowane dopiero następnego dnia, aby umożliwić zainteresowanym szkołom przeprowadzenie egzaminów z więcej niż jednego przedmiotu dodatkowego.
Maturzyści będą musieli również - tak jak dotąd - przystąpić do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego, przy czym egzamin z języka polskiego będzie miał zmienioną formułę; odejdzie się od przedstawiania przygotowywanych wcześniej przez uczniów prezentacji. Zamiast tego zdający będzie losował zadanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
***
Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Gość: Tadeusz Sławecki (wiceminister edukacji narodowej)
Data emisji: 15.12.2014
Godzina emisji: 15.32
PAP/Jedynka/agkm/pg