3 lutego na antenie Czwórki zadebiutowała "Radioterapia" - pierwsze w naszej stacji słuchowisko multimedialne. - Dorzuciliśmy do historii radiofonii własny kamyk, klasycznemu słuchowisku nadając multimedialny wymiar - opowiada reżyser Xawery Żuławski. - Kiedy się dowiedziałem, jak to wszystko ma wyglądać, postanowiłem nie zajmować się kamerami, tylko skupić na istocie radia. A w radiu aktor ma prawo trzymać kartkę z tekstem i czytać dialog. Tyle, że musi to robić tak, żeby nikt się nie zorientował.
Sprawdź jak wyglądały przygotowania do "Radioterapii" >>>
Dlatego w słuchowisku radiowym najważniejsza jest warstwa dźwiękowa. - Z tego powodu, dla mnie jako reżysera filmowego, "Radioterapia" była bardzo ciekawym doświadczeniem. W pewnym momencie zamknąłem oczy, zacząłem słuchać i wyobrażać sobie, jak to może zadziałać na innych ludzi - mówi Żuławski. - Scenarzyści również musieli przerzucić się na radiowy tryb myślenia. I tego też wymagamy od słuchaczy.
Rozmowa z Xawerym Żuławskim >>>
Żeby efekt końcowy był dla odbiorcy atrakcyjny, musi być plastyczny. A za to już odpowiada montażysta. - Może on żonglować dźwiękiem, zmieniać jego barwę, zwiększać lub zmniejszać głośność - wymienia producent dźwięku, Rafał Błażejewski. - Może też tworzyć różne plany: dodawać pogłosy i zmieniać akustykę.
Jak długo to wszystko trwa?
- Nie można przewidzieć czasu pracy nad jednym odcinkiem. Wszystko zależy od ilości tracków - wyjaśnia rozmówca Michała Matusa. - Formy bogate w fakturę dźwiękową są bardzo czasochłonne. Czasami produkcja odcinka, który trwa trzy minuty, zajmuje dwie godziny.
Scenografia do "Radioterapii" powstawała intuicyjnie - rozmowa z twórcami >>>
Akcja "Radioterapii" rozgrywa się w korytarzach jednej z rozgłośni radiowych, gdzie finaliści konkursu na scenariusz zostają razem zamknięci w pomieszczeniu. Mają tam pracować nad treścią słuchowiska, którego premiera ma odbyć się już za 24 godziny. Śledzimy ich poczynania, poznajemy historie i obserwujemy, co w tym czasie dzieje się w radiu. W ten sposób zdradzamy także nieco radiowej kuchni.
"Radioterapii" można słuchać (oraz ją oglądać) od poniedziałku do piątku o godz. 7:45 (premiera odcinka) i godz. 18:45 (powtórka) przez cztery kolejne tygodnie. Odcinki będą również dostępne na naszej stronie internetowej.
Inicjatywa została dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(kul / ac)
plakat promujący "Radioterapię"