Tolkien kontra Pratchett. Co nas urzeka w historiach fantasy?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 16:00
Co mają w sobie krasnoludy i niziołki, że ich historie fascynują dorosłych, poważnych ludzi? Czy z fantastyki da się wyrosnąć?
Audio
  • Anatomia fantastyki. Za co kochamy ten gatunek literacki i filmowy? Rozmowa z prof. Grzegorzem Leszczyńskim i Tomaszem Kołodziejczakiem (Czwórka/Się mówi)
  • Wasze ulubione postacie z książek i filmów fantasy? - sonda (Czwórka/Się mówi)
Zloty fanów fantastyki corocznie przyciągają setki, czy nawet tysiące fanów. Na zdj. figura Gandalfa na wystawie Comic-Con w San Diego
Zloty fanów fantastyki corocznie przyciągają setki, czy nawet tysiące fanów. Na zdj. figura Gandalfa na wystawie Comic-Con w San DiegoFoto: Gage Skidmore/Flickr CC

Najbardziej kultowi bohaterowie powieści i filmów fantasy według słuchaczy Czwórki to m.in. Gandalf, czarodziej z "Władcy Pierścieni" J.R.R. Tolkiena i Thyrion Lannister, karzeł "Gry o tron" George’a L.R.R. Martina. Uwielbiamy także prozę Andrzeja Sapkowskiego, spod którego pióra wyszła saga o Wiedźminie, czy Terry'ego Pratchetta, który stworzył Świat Dysku.

- Żyjemy w świecie niesłychanie zracjonalizowanym. Jest wyprany, wyjałowiony z niepokoju egzystencjalnego. A fantastyka to przywraca. Dzięki niej obcujemy z tajemnicą i znów pytamy "co jest za tamtymi drzwiami" - tłumaczą prof. Grzegorz Leszczyński i Tomasz Kołodziejczak. - Ludzi ciekawi to, co jest niepoznane, a fantastyka stwarza takie uniwersum. To kosmos kosmosów, który nie istniał i nigdy nie zaistnieje.

Zapraszamy do wysłuchania dyskusji m.in. o tym, czy w literackim fantastycznym świecie można znaleźć odpowiedź na wszystkie nasze pytania.

***

Nazwa audycji: Się mówi

Prowadził: Piotr Firan

Goście: Tomasz Kołodziejczak, pisarz, wydawca i prof. Grzegorz Leszczyński z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego

Data emisji: 25.11.2014
Godzina emisji: 14.00

(kd, pg)

Czytaj także

Bartosz Obuchowicz: chciałem wybrać taniec zamiast aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 16:00
Bartosz Obuchowicz znany jest m.in. z filmów "Haker" w reżyserii Janusza Zaorskiego i "Tajemnica Westerplatte" Pawła Chochlewa, a także z telewizyjnych seriali. - Decyzję o tym, że będę aktorem, podjąłem dopiero po roli w filmie "Stacja" Piotra Wereśniaka. Wcześniej traktowałem grę jako zabawę - mówi aktor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasia Smutniak - kolekcjonerka nagród i emocji

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 14:20
Srebrną Wstążkę przyznają włoscy krytycy. Wśród laureatek są m.in. Claudia Cardinale, Sophia Loren oraz Polka, Kasia Smutniak - ambasadorka Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery tygodnia w kinie: "Kosogłos","Wolny strzelec" oraz "Rozgrywka"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 18:20
W weekend na ekrany kin weszło aż kilkanaście premier. Najgłośniejsza to "Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1".
rozwiń zwiń