Nie bądź "słupem". Jak nie zostać bandytą?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 08:30
Każdy z nas może stać się - nawet nieświadomie - elementem działalności przestępczej, co ma nam uświadomić kampania Ministerstwa Finansów pod hasłem "Nie daj się zrobić w słupa".
Audio
  • Jak unikać sytuacji, w których ktoś mógłby zmusić nas do popełnienia przestępstwa? (Czwórka/Się mówi)
  • Kampania Ministerstwa Finansów "Nie daj się zrobić w słupa" (Czwórka/Się mówi)
Nie da się podpisać dokumentów nieświadomie - przestrzega ekspert. - Dlatego cała wina spadnie na nas
Nie da się podpisać dokumentów nieświadomie - przestrzega ekspert. - Dlatego cała wina spadnie na nasFoto: Glow Images/East News

"Oszustwo karuzelezowe" na ponad 330 mln zł, w którym grupa przestępców wykorzystała wiele osób w rolach tzw. Słupów, to jedna z wielu ostatnio spraw, które wstrząsnęły Polską. - Mi też pewien gość powiedział, ze chce na moje nazwisko otworzyć swoją firmę i da mi za to 1000 złotych - zwierzył się w sondzie Czwórki jeden ze słuchaczy. Jak przyznaje Beata Łaszyn z Departamentu Kontroli Skarbowej MF, wielu ludzi decydujących się na taką współpracę to przynajmniej na początku osoby nieświadome. - Kierują się łatwym i szybkim zarobkiem - mówi ekspertka. Wtóruje jej Mateusz Kamiński, doradca podatkowy. - Takie przestępstwa są coraz powszechnie, ale nic nie ma za darmo, więc w takiej działalności ryzyko jest ogromne - tłumaczy gość Czwórki.

Zaczyna się niewinnie. Dostajemy maila, albo ktoś dzwoni do nas z propozycją. I wystarczy złożyć kilka podpisów by przypieczętować swój los. - Nie można dać się w to wciągnąć nieświadomie, więc konsekwencje takiego "naruszenia prawa" dotykają potem nas - zaznacza Kamiński. Ekspert tłumaczył także w rozmowie z Piotrem Firanem, jak unikać ryzyka i dlaczego warto przechowywać wszystkie dokumenty.

***

Nazwa audycji: Się mówi

Rozmawiał: Piotr Firan

Gość: Mateusz Kamiński (doradca podatkowy), Beata Łaszyn (z Departamentu Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów)

Data emisji: 11.02.2015

Godzina emisji: 15.00

(kd/mm)

Czytaj także

Więzienie - wyrok na całe życie? "To wciąż ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 11:00
Obecnie w polskich więzieniach przebywa ponad 78 tys. ludzi. Po odbyciu kary postarają się wrócić do"normalnego" życia: znaleźć pracę, założyć rodziny. Czy nie będą przez resztę społeczeństwa traktowani jak "trędowaci"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przez skalpel do szczęścia? Moda na operacje plastyczne

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 22:22
Większy biust, nowe usta, a nawet wypełnianie sobie pupy implantami - zmienianie urody jest coraz bardziej popularne. Również do Polski dotarła ta moda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego młodzi Polacy nie chcą wyprowadzać się od rodziców?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 15:50
Wyniki raportu Instytut Badań Edukacyjnych wskazują, że 75 proc. osób w wieku 25-30 lat nigdy nie zmieniło miejsca zamieszkania, a 57 proc. kończących studia nadal mieszka w domu rodzinnym.
rozwiń zwiń