Kontrowersje wzbudziła przygotowana przez uczniów wystawa poruszająca temat dyskryminacji ze względu na kolor skóry, orientację seksualną i wyznanie. Do dyrektora zadzwonił wójt i poprosił o zdjęcie kontrowersyjnej ekspozycji.
- Tymczasem Piątkowice to bardzo dobry wzór. Badaliśmy sprawozdania szkół, z których wynika, że w innych placówkach do działań antydyskryminacyjnych zaliczane były zawody sportowe, festyny i wycieczka do sanktuarium - mówi Małgorzata Borowska z Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.
Gość audycji zaznacza, że najczęściej dyskryminowani są chłopcy, którzy odbiegają od standardowego wzorca męskości oraz uczniowie ubodzy. Z nietolerancją spotykają się też osoby z niepełnosprawnością, otyłe, innej narodowości, a także dziewczynki.
Małgorzata Borowska wyjaśnia, dlaczego przejawów dyskryminacji nie wyłapie monitoring i kto w społeczności szkolnej najczęściej reaguje na przemoc.
***
Tytuł audycji: Się mówi
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Małgorzata Borowska (Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej), licealiści Magdalena Knapczyńska i Dominik Rodakowski (LO im. Kopernika w Warszawie)
Data emisji: 24.06.2015
Godzina emisji: 14.00
mg/mm