Ikony - święte obrazy pisane w ciszy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 17:15
W podziemiach monasteru ojców Bazylianów w Warszawie działa pracownia ikon. Na warsztatach każdy chętny może spróbować swoich sił w tej niełatwej sztuce.
Audio
  • Bogusław Andres o sztuce pisania ikon (Się mówi/Czwórka)
Atmosfera prawosławnego klasztoru sprzyja skupieniu i wyciszeniu, które potrzebne są przy tworzeniu ikon
Atmosfera prawosławnego klasztoru sprzyja skupieniu i wyciszeniu, które potrzebne są przy tworzeniu ikonFoto: Glow Images/East News

Ikony to wizerunki świętych, które powstają w Kościołach wschodnich - prawosławnym i grekokatolickim. Co charakterystyczne, ikony się pisze, a nie maluje. Dlaczego? Są na ten temat dwie teorie.

- W języku rosyjskim słowo "pisat" dotyczy i pisania, i malowania. Ale jest też drugie, piękniejsze wytłumaczenie. Już na początku ikonę traktowano na równi z Pismem Świętym, jako objawienie. I tak, jak przepisywało się kiedyś Nowy Testament, tak samo mozolnie pracujemy - kreseczka po kreseczce - nad ikoną - wyjaśnia Bogusław Andres, twórca ikon.

W audycji wyjaśniamy też, jak przygotowuje się drewno, na którym powstają ikony i zdradzamy, ile czasu trwa opanowanie sztuki pisania ikon.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 28.12.2015

Godzina emisji: 15.30

mg/tj

Czytaj także

Kryzys powołań. Dlaczego kobiety nie chcą poświęcać się Bogu?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 17:39
W ciągu ostatnich 25 lat liczba kandydatek do żeńskich klasztorów zmniejszyła się o kilkadziesiąt procent. Czy wpływ na to ma wyłącznie niż demograficzny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ministrant w XXI wieku - czy to popularne zajęcie?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 16:00
Dzwonią dzwonkami, palą świece i kadzidła, czytają czytania i śpiewają psalmy - to wszystko robią podczas mszy ministranci i lektorzy, czyli pomocnicy księży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Islam. Religia pokoju i miłości czy nienawiści?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 17:26
- Każda religia z założenia jest religią pokoju, Islam też. Terroryści natomiast zawsze byli, więc wśród wiernych naszej religii można ich spotkać - mówił w Czwórce dr Salam Salti, lekarz.
rozwiń zwiń