- Nauka jest dla mie bardzo ważna, ponieważ widzę w niej szansę dla osobistego rozwoju i przyszłej kariery - tłumaczy Natalia Wroniewicz, jedna z uczestniczek konkursu i dodaje: - Zgłosiłam się z projektem, który dotyczy wykorzystania ciepłych kryształów w mikrowyświetlaczach, czyli mniejszych wersjach wyświetlaczy, które mamy na przykład w telefonach czy w komputerach. Mój kryształ miał być wykorzystany w mikrowyświetlaczu, który znalazłby zastosowanie w szybie samochodu i wyświetlał na bieżąco różne informacje.
Do konkursu napływają zgłoszenia projektów z przeróżnych dziedzin, bowiem nie ma on określonych tematów, które zostałyby narzucone przez organizatorów.
- Wyszliśmy z założenia, że młodzi ludzie mają rozległą wiedzę, ale przede wszystkim mają bardzo ciekawe pomysły. W przeciwieństwie do dorosłych, młodzież nie wie, że nie można czegoś zrobić, więc to zrobią. Nie ma znaczenia, z jakiej to będzie dziedziny. Ważne, żeby mieli pomysł i zadawali pytania, na które będą szukać odpowiedzi. Może uda im się wymyślić coś, co może w przyszłości zmieni nasze życie i świat na lepsze - mówi Joanna Ornoch z Fundacji Zaawansowanych Technologii i organizatorka konkursu.
Czytaj także: Już najmłodsi umieją programować<<<
Organizatorka wyjaśnia, że w trakcie całorocznego procesu konkursu, odbywają się również otwarte wydarzenia, na które każdy może przyjść. Są przygotowywane różnego rodzaju pokazy naukowe, warsztaty czy wykłady i można porozmawiać z młodymi naukowcami o ich projektach.
Do edycji 2015 konkursu "E(x)plory", zgłoszenia zbierane są do 24 października 2014 roku. Może w nim wziąć udział młodzież w wieku od 14 do 20 lat. Joanna Ornoch dodaje, że głównymi nagrodami dla uczestników są stypendia naukowe. Ponadto są przygotowane specjalne wyróżnienia - udział w najbardziej prestiżowych, zagranicznych konkursach, m.in. Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych.
Aby dowiedzieć się co zrobić, by zakwalifikować się do konkursu "E(x)plory" zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji "Na cztery ręce".
bc/pj