- Naszym celem jest zwiększenie liczby osób testujących się w kierunku HIV. To jedyna droga zapobiegania nowym zakażeniom, a także odpowiednio wczesnemu rozpoczęciu terapii antyretrowirusowej - kluczowej dla zdrowego i normalnego funkcjonowania osoby zakażonej - tłumaczyły w radiowej Czwórce Izabela Pazdan i Agata Kwiatkowska ze Społecznego Komitetu ds. AIDS.
Społeczny Komitet ds. AIDS wraz z innymi europejskimi organizacjami oraz instytucjami zdrowia publicznego bierze udział w odbywającej się po raz pierwszy w Europie wielkiej akcji mającej na celu zwiększenie świadomości dotyczącej korzyści płynących z testowania w kierunku HIV. Europejski Tydzień Testowania na HIV (22 - 29 listopada 2013) stawia m.in. za cel ograniczenie występowania tzw. późnych diagnoz, czyli sytuacji, w których diagnozuje się zakażenie w momencie, kiedy pojawiają się już objawy AIDS. Zapobieganie takiej sytuacji możliwe jest tylko i wyłącznie poprzez wykrycie zakażenia we wczesnym jego stadium.
- W Polsce działa już ponad 30 punktów, które mają swój określony sposób działania. Każda osoba, która przychodzi do takiego punktu bez zapisów, z ulicy, wykonuje test na HIV anonimowo i bezpłatnie. Aktualne adresy i godziny otwarcia punktów dostępne są na stronie www.aidsgov.pl - mówiła Izabela Pazdan.
- Akcja przerosła nasze wszelkie oczekiwania. Niezwykle duża liczba pacjentów pojawiła się w naszych punktach. Widać, że ludzie wiedzą co się dzieje. Przychodzą też grupy klientów, które do tej pory mniej uczestniczyły w tego typu kampaniach. Na pewno europejskość ma tutaj duże znaczenie. Warszawiaków już zdążyliśmy przyzwyczaić do naszej kampanii, teraz rozszerzamy nasze przedsięwzięcie na inne miasta w Polsce - dodała Pazdan.
Najważniejsza świadomość
Zdaniem gości Czwórki, Polacy nabierają coraz większej świadomości dotyczącej badań na HIV, szczególnie tyczy się to osób będących na początku ścieżki życia seksualnego.
- Coraz częściej zauważamy, że ludzie podchodzą do badań na zasadzie: "Masz test na HIV? Mam!" - zaznaczyły Izabela Pazdan i Agata Kwiatkowska. - Wiadomo jednak, że przed nami wciąż olbrzymia droga edukacyjna. Ważne jest niewątpliwie przełamanie bariery wstydu - dodały.
Projekt Test: Pokolenie Minus
Jednym z projektów kampanii jest tzw. projekt dla mam. Pokolenie Minus rodzi się, gdy w ciąży wykonasz test na HIV. Agata Kwiatkowska wyjaśniła w Czwórce, że dodatni wynik testu decyduje o odpowiednim prowadzeniu ciąży dając prawie sto procent szans na urodzenie zdrowego dziecka.
- Wykonanie testu na HIV w ciąży powinno być automatyczne i oczywiste, zarówno dla lekarza jak i pacjentki, dokładnie tak jak się to dzieje w przypadku HCV czy kiły. Wykryce zakażenia u przyszłej mamy pozwala w odpowiedni sposób zadbać o nią, dziecko a także jej partnera. W tym przypadku jeden test na HIV to aż trzy wygrane zdrowia - mówiła specjalistka zdrowia publicznego. - Nie ma nic wstydliwego czy krępującego w dbaniu o bezpieczeństwo swojej rodziny. Nie ma miejsca na ideologię, czy warto, czy nie warto - dodała.
mr