Socjofobia. Kiedy nieśmiałość zamienia się w chorobę
Jak przekonywała ekspertka, często tej cechy nie rozpoznajemy sami u siebie. - Cholerykom wydaje się, że ze swoimi nerwami świetnie sobie radzą, bo zwyczajnie "pozbywają się" sytuacji dla nich niewygodnych. Uważają się też za osoby bardzo skuteczne. Jasno określają cele i dość szybko je osiągają - tłumaczyła rozmówczyni Kuby Jamrozka. - Nie widzą jednak, że emocje, które mają, po drodze po prostu przerzucają na innych, więc koszty ich zachowania, które zmuszeni są ponosić inni, są ogromne.
Tymczasem jak podkreślała, to wcale nie oznacza, że z cholerykiem nie da się żyć. - Ludzie łączą się w związki komplementarnie, na zasadzie podobieństw, lub uzupełniająco - bo przeciwieństwa też się przyciągają. Warto więc po prostu właściwie nazwać, określić naszą relację i być może ją zaakceptować. Bo gniewem gniewu nie wyleczymy, agresją nie powstrzymamy agresji - mówiła ekspertka.
Odporność psychiczna - można się tego nauczyć?
Czy każdy choleryk jest narcyzem? Jak i czy w ogóle jest to możliwe - zmienić taki temperament? Jak wytrwać w związku z cholerykiem - czy są na to sprawdzone metody? Kiedy choleryk w przypływie złości powie za dużo - wybaczyć, czy nie? O tym rozmawialiśmy w studiu Czwórki. Zaś Mateusz Kulik sprawdził, ilu choleryków jest wśród słuchaczy Czwórki i jak oni radzą sobie ze swoimi emocjami.
***
Tytuł audycji: Strefa Prywatna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Mariola Piotrowicz (psycholog i psychoterapeutka, Psycholodzy Lwowska)
Data emisji: 9.08.2017
Godzina emisji: 20.07
kd/kul