Gdy furia przejmuje kontrolę nad życiem. Jak wytrzymać z cholerykiem?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 10:45
Jak tłumaczyła w Czwórce psychoterapeutka Mariola Piotrowicz, choleryk ma stabilne emocje, jest optymistyczny i tryska energią, gdy wszystko idzie po jego myśli. Gdy jednak jest inaczej, ma tendencję do wybuchów złości, gniewu lub irytacji.
Audio
  • Kim są cholerycy, jak z nimi żyć? Rozmowa z Mariolą Piotrowicz (Strefa Prywatna/Czwórka)
Mariola Piotrowicz i Jakub Jamrozek w studiu Czwórki
Mariola Piotrowicz i Jakub Jamrozek w studiu CzwórkiFoto: Czwórka

samotność dziecko klatka 1200.jpg
Socjofobia. Kiedy nieśmiałość zamienia się w chorobę

Jak przekonywała ekspertka, często tej cechy nie rozpoznajemy sami u siebie. - Cholerykom wydaje się, że ze swoimi nerwami świetnie sobie radzą, bo zwyczajnie "pozbywają się" sytuacji dla nich niewygodnych. Uważają się też za osoby bardzo skuteczne. Jasno określają cele i dość szybko je osiągają - tłumaczyła rozmówczyni Kuby Jamrozka. - Nie widzą jednak, że emocje, które mają, po drodze po prostu przerzucają na innych, więc koszty ich zachowania, które zmuszeni są ponosić inni, są ogromne.

Tymczasem jak podkreślała, to wcale nie oznacza, że z cholerykiem nie da się żyć. - Ludzie łączą się w związki komplementarnie, na zasadzie podobieństw, lub uzupełniająco - bo przeciwieństwa też się przyciągają. Warto więc po prostu właściwie nazwać, określić naszą relację i być może ją zaakceptować. Bo gniewem gniewu nie wyleczymy, agresją nie powstrzymamy agresji - mówiła ekspertka.


świątek jarosław 1200.jpg
Odporność psychiczna - można się tego nauczyć?

Czy każdy choleryk jest narcyzem? Jak i czy w ogóle jest to możliwe - zmienić taki temperament? Jak wytrwać w związku z cholerykiem - czy są na to sprawdzone metody? Kiedy choleryk w przypływie złości powie za dużo - wybaczyć, czy nie? O tym rozmawialiśmy w studiu Czwórki. Zaś Mateusz Kulik sprawdził, ilu choleryków jest wśród słuchaczy Czwórki i jak oni radzą sobie ze swoimi emocjami.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Mariola Piotrowicz (psycholog i psychoterapeutka, Psycholodzy Lwowska)

Data emisji: 9.08.2017

Godzina emisji: 20.07

kd/kul

Czytaj także

Terapia uzależnień. Tożsamość i relacja to słowa klucze

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 11:00
- W profilaktyce uzależnień chodzi o to, żeby było coraz mniej powodów po sięganie po różne substancje i zachowania. Młodym ludziom trzeba zaoferować coś, co będzie bardziej atrakcyjne - mówił w Czwórce Robert Banasiewicz, pedagog, specjalista terapii uzależnień, prowadzący Dom Terapeutyczny Rehab w Pustnikach.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głowa ważniejsza niż portfel. Co znaczą pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:30
Pieniądzom przypisujemy możliwość zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa, statusu społecznego, czasem władzy. Kompensują kompleksy i wpływają na nasze relacje z ludźmi. - Dla każdego pieniądze oznaczają coś innego - mówiła dr hab. Dominika Maison, dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i autorka książki "Polak w świecie finansów". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczęśliwa singielka. "Zyskujesz pewność siebie, której nikt ci nie odbierze"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 13:34
- Gdy słucham wywiadów z Beyoncé czy Magdą Gessler dostrzegam, jak bardzo przekonane są o swojej wartości. Nie o tym, że są bezbłędne, po prostu smutki i lęki potrafią przekuć w zwycięstwo. Porażki traktują jak lekcje, zbierają się po nich w garść i działają dalej - mówiła Klaudia Klara, autorka książki "Poradnik szczęśliwej singielki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak być szczęśliwym? "To prawda, że ważne są tylko chwile"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 10:37
- Na ogólne poczucie naszej szczęśliwości wcale nie wpływa stan konta, ale fakt, że za zarobione pieniądze kupujemy nie dobra, a doświadczenia, np. wycieczki czy bilety do teatru. Druga sytuacja to taka, w której obdarowujemy innych i widzimy ich szczęście - mówił Igor Rotberg, psycholog.
rozwiń zwiń