O współczesnych problemach młodych ludzi z autorami książki "Rok ważnych pytań"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 15:17
- Młodzi ludzie są bardzo ciekawi świata. Dopóki ich inspiruje, to pytania rodzą się samodzielnie. Problem pojawia się później, kiedy zanika ciekawość, a to ona jest jedną z najmocniejszych sił, które napędzają nas w życiu - mówił Krzysztof Bazyl - fotografik, coach i podróżnik, współautor książki.
Audio
  • Małgorzata Kownacka ks. Krzysztof Ołdakowski i Krzysztof Bazyl o pytaniach, na które wszyscy szukamy odpowiedzi (Strefa Prywatna/Czwórka)
- Przyzwyczailiśmy się do tego, że samotność dotyka głównie osoby starsze, tymczasem wiele młodych osób boryka się z problemami samotności i depresji - mówiła dziennikarka Małgorzata Kownacka
- Przyzwyczailiśmy się do tego, że samotność dotyka głównie osoby starsze, tymczasem wiele młodych osób boryka się z problemami samotności i depresji - mówiła dziennikarka Małgorzata Kownacka Foto: pixabay/Unsplash

Krzysztof Bazyl To, w jaki sposób żyjemy, wynika z naszej mentalności. Kluczem jest zrozumienie samego siebie oraz to, czy żyjemy według wypracowanych wzorców społecznych, czy przyjmujemy własne

Dziennikarka Małgorzata Kownacka przekonywała, że młodzi ludzie są osobami ciekawymi świata, które chętnie uczą się od starszych i bardziej doświadczonych od siebie. Jej zdaniem kluczem, do rozpoczęcia międzypokoleniowej dyskusji są... chęci. - Młodzi pytają i chętnie szukają odpowiedzi, ale do interakcji trzeba ich zainspirować. Kiedy wyszliśmy z inicjatywą, okazało się, że bardzo szybko podejmują dyskusję - opowiadała na antenie Czwórki.

Zgodził się z nią ksiądz Krzysztof Ołdakowski, dodając, że książka, której jest współautorem powstała m.in. po to, żeby podpowiedzieć generacji młodych ludzi, gdzie mogą szukać odpowiedzi na ważne pytania.- Pytania pojawiają się często, ale rzadko robimy cokolwiek, żeby znaleźć na nie odpowiedź. Na te, o których dyskutujemy w książce nie znajdziemy odpowiedzi w Wikipedii. One rodzą się z serca. Czasami odpowiedź na nie każdy z nas musi znaleźć osobiście - tłumaczył.

ks. Krzysztof Ołdakowski Nie ma się co łudzić, że za pomocą platform społecznościowych stworzymy prawdziwą wspólnotę. Złudzeniem jest utożsamianie kontaktów internetowych z gronem przyjaciół w świecie rzeczywistym

Czym jest tzw. "zła samotność" i z czego ona wynika? Na co zwracać uwagę, aby móc cieszyć się z życia? Co dają nam nowe technologie i w jaki sposób rozsądnie z nich korzystać? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.


***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Małgorzata Kownacka (dziennikarka radiowej Jedynki), ks. Krzysztof Ołdakowski, Krzysztof Bazyl (fotografik, coach i podróżnik) - autorzy książki "Rok ważnych pytań"

Data emisji: 17.01.2018

Godzina emisji: 20.05

ac

Czytaj także

Rodzina patchworkowa. Jak zadbać o dobre relacje?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 11:47
- Relacje międzyludzkie zamieniają się w transakcje. Element więzi uczuciowej zanika. Ludzie podchodzą do związków w sposób konsumpcyjny tak, jakby kupowali coś, co ma działać, a jeśli nie działa, należy to wymienić - mówił Wojciech Eichelberger psycholog, współautor książki "Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe kryteria dorosłości. Kompetencje, a nie stan posiadania

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 15:00
Statystyki pokazują, że osoby w wieku 18-29 lat coraz później wchodzą w dorosłość w ujęciu pięciu społecznych kryteriów dojrzałości. Kryteria określone mianiem "Big Five" obejmują wejście na rynek pracy, wyprowadzkę z domu rodzinnego, założenie własnego gospodarstwa domowego, wstąpienie w związek małżeński oraz posiadanie dziecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym się różni psycholog od psychiatry? Stereotypy a rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 11:37
- W społecznym przekonaniu psychiatra leczy tylko ciężkie choroby, jak schizofrenia, a w praktyce większość naszych pacjentów to po prostu ludzie z lękami, depresją, czy zaburzeniami adaptacyjnymi w konkretnej dziedzinie życia, np. pracy - tłumaczył psychiatra dr Sławomir Murawiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobre uczynki po polsku. Jak pomagamy?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 11:00
- Myślę, że powinniśmy odróżnić dobro od poświęcenia. Kiedy dobro płynie z nam samych nie jest obciążeniem. Wtedy jest to przyjemność zarówno dla nas, jak i dla osoby, której pomagamy - wyjaśniał dr Tomasz Sobierajski z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń