Termin self-care został wymyślony przez siostry Nadię i Kati Narain, autorki książki "Self-care for the real world". Przez Justynę Kokoszenko, twórczynię Girl Gang Blimsien, został czule spolszczony do "osiędbania". A na czym polega w praktyce?
Gdzie leży granica między dbaniem o dobre samopoczucie, a zapominaniem o potrzebach innych? Na ten temat rozmawialiśmy z Mateuszem Banaszkiewiczem, psychologiem zdrowia z Uniwersytetu SWPS. - Musimy nauczyć się podejmować decyzje, kiedy zatroszczyć się o własny komfort i dobre samopoczucie - mówił gość Czwórki i przestrzegał, że łatwo przekroczyć granicę dzielącą zdrową miłość do siebie i narcyzm.
- Swoje ciało i umysł warto traktować jak przyjaciela. Nasz organizm musi działać sprawnie, ponieważ będzie nam służył jeszcze przez kilkadziesiąt lat. Dlatego warto wykazać się asertywnością i czasami powiedzieć innym nie, żeby zrobić coś tylko dla siebie - przekonywał.
Jak nauczyć się odmawiania, żeby pomóc sobie i nie zaniedbywać potrzeb innych? Czy egoizm może być zdrowy? Czy w natłoku codziennych spraw możliwe jest znalezienie czasu tylko dla siebie? Jak to zrobić? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Strefa prywatna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Mateusz Banaszkiewicz (psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS, autor bloga poświęconego podnoszeniu jakości życia: www.mateuszbanaszkiewicz.com)
Data emisji: 23.08.2018
Godzina emisji: 20.09
ac/pj