Czarne owce w rodzinie - niedoceniana inność
Tylko około 2 procent osób nigdy nie doświadcza niespójności między odczuwaną niepewnością, a prezentowaną na zewnątrz pewnością siebie. Prawie połowa badanych deklaruje, że zdarza im się to dość często. Często pod definicją pewności siebie chcemy ukryć inne cechy, dlatego warto pamiętać, czym ona nie jest. - Pewność siebie nie jest arogancją, byciem absolutnie szczerym, "do bólu", przedstawianiem swojej postaci w taki sposób, żeby przyćmić blask innych - mówi Stefan Sawicki z Uniwersytetu SWPS.
Pewność siebie to zrozumienie siebie, bycie dojrzałym emocjonalnie, empatycznym, jest stawianiem zdrowych granic, postępowaniem w zgodzie ze swoim wewnętrznym motorem Stefan Sawicki
Ze względu na nasze różne temperamenty pewność siebie u każdego z nas będzie wyglądała inaczej. - Ona dotyczy przede wszystkim tego, co czujemy wobec samego siebie - mówi ekspert. - Nie musimy być tygrysem sceny, żeby dobrze zaprezentować informacje np. podczas prezentacji na uczelni czy wystąpienia w pracy. Owszem nad wieloma rzeczami możemy pracować, jak sztuka wypowiedzi czy popełnianie błędów, które mogą prowadzić do zapętlenia, ale nie powinniśmy udawać - dodaje.
A jak pokonać brak pewności siebie? Jak nad tym pracować? Kiedy pościelić łóżko, a kiedy udać się na terapię? Jakie jest podstawowe sześć filarów na których możemy budować pewność siebie? I jak wzmacniać ją u dzieci? O tym w nagraniu audycji.
Stefan Sawicki ze Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS, dziennikarz Czwórki Jakub Jamrozek
***
Tytuł audycji: Strefa prywatna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Stefan Sawicki ze Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS
Materiał: Kamila Dębczak
Data emisji: 8.08.2018
Godzina emisji: 20.08
pj/kul