"Żałoba to uczucie, które jest z nami już na zawsze"
Smutek to stan niejednorodny, to - jak podkreśla ekspertka w Czwórce - "zestaw różnych stanów i substanów, mających komponent negatywny". - Ale lepiej przejść etap smutku od razu, zmierzyć się z nim i móc zrozumieć, skąd się bierze. Nie odkładać tego na później - mówi dr Olga Kamińska. - Bo smutek jest jedną z naszych podstawowych emocji i ma funkcję ewolucyjną. Ma wzbudzać chęć pomocy u innych, motywuje ich do działania. Gdy ukrywamy smutek, nie otrzymujemy wsparcia, które mogłoby nam pomóc.
Czy da się wyrzucić smutek z naszego życia? - Wszyscy chcemy być szczęśliwi, jest mnóstwo publikacji i książek o tym, jak zwalczyć smutek. To po części prawda, ale pod warunkiem, że jednocześnie nie będziemy tłumić negatywnych emocji. Gdy zaczynamy wypierać smutek, on staje się coraz silniejszy, zaczyna mu towarzyszyć m.in. poczucie odizolowania.
Im bardziej smutek jest przez nas nieakceptowany, tym silniej się na nas będzie odbijał dr Olga Kamińska
ZOBACZ TAKŻE GPS szczęścia - jak obrać w życiu właściwy kurs? >>>
Jak bada się smutek? Dlaczego jeszcze ta emocja jest ważna w naszym życiu i w jaki sposób smutek nas uspokaja? Czy istnieje "smutek aktywny" i jak przekuć go w mobilizację do działania? Co sygnalizuje fakt, że zbyt często bywamy smutni? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. A to, jak często smucą się słuchacze Czwórki - sprawdzała Marta Hoppe.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: dr Olga Kamińska (psycholog)
Data emisji: 11.12.2019
Godzina emisji: 20.08
kd/ac