Nie jestem kowalen swojego losu, bo wiem, że ne moje funkcjonowanie w świecie składa się wiele czynników Piotr Bucki
Nie można być kowalem swojego losu
Badacz trendów Piotr Bucki od lat przygląda się mówcom motywacyjnym, słucha tego, co mają do przekazania innym i weryfikuje ich tezy. - Często zdarza się, że nie przechodzą one ani próby rzetelnej analizy, ani próby czasu - przyznaje. - Modne stwierdzenie, że możesz być, kim chcesz, tylko w połowie jest prawdziwe. Bo wbrew temu, co sądzą coachowie, człowiek jest kowalem swojego losu, ale tylko w jakiejś części. Nie ma bowiem wpływu na to, gdzie się urodził, w jakiej rodzinie i jak był wychowywany w dzieciństwie. To, co jest od nas zależne, to nastawienie i sposób postrzegania rzeczywistości, ale nie to, czy rodzice wysłali nas w przedszkolu na lekcje angielskiego - tłumaczy.
27:23 [CZWORKA]Strefa Prywatna 12 sierpień 2020 coach.mp3 O pułapkach samorozwoju i pseudoreceptach mówców motywacyjnych (Strefa Prywatna/Czwórka)
Konstruktywny stres. Spraw, by cię uskrzydlał zamiast dołować
Rzuć studia jak Zuckerberg. Tylko po co?
Mimo to przybywa mówców motywacyjnych i celebrytów rozwojowych, którzy z wystudiowaną ekscytacją tłumaczą, że można wszystko, trzeba tylko chcieć. - Cytaty i recepty motywacyjne są zero-jedynkowe i opisują rzeczywistość w sposób niezmiernie prosty, bez niuansów - podkreśla rozmówca Kuby Jamrozka. - Rzuć studia, Mark Zuckerberg ich nie skończył - przekonują trenerzy personalni. I mają rację, Bill Gates też nie ma wyższego wykształcenia. Ale jeśli przyjrzymy się temu, kto jest zatrudniany na najwyższych stanowiskach w najlepszych światowych firmach, to okaże się, że 98 procent kadry ma co najmniej dwa fakultety - dodaje.
Osoby wysoko wrażliwe. "Czują więcej, widzą lepiej"
Sukces i błąd autowaloryzacji
O tym, że każdy może być zwycięzcą, najgłośniej mówią ci, którzy odnieśli sukces i - jak wyjaśnia Piotr Bucki - popełniają przy tym błąd autowaloryzacji. - Taka osoba szybko zapomina o tym, jakie elementy miały wpływ na miejsce, w którym się znalazła. Dopatruje się tylko i wyłącznie swojego wkładu i swoich kompetencji. I potem za 500 złotych opowiada o tym ludziom, którzy się cieszą, biją prawo, czują uderzenie adrenaliny i zmotywowani zaczynają działać. Spodziewają się natychmiastowego efektu, a kiedy on nie nadchodzi, są rozczarowani i tracą energię do działania - podsumowuje.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Piotr Bucki (badacz trendów)
Data emisji: 13.08.2020
Godzina emisji: 20.09
kul