Relacje, relaks, rozwój i religia - jak osiągnąć w życiu szczęście?
Żałoba nie jest tylko bardzo osobistym przeżywaniem utraty bardzo bliskiej osoby. Może dotyczyć straty przyjaciela, kolegi z pracy, a nawet pupila czy dotychczasowej pracy.
22:36 czwórka strefa prywatna 29.10.2020.mp3 Czym jest żałoba i jak pomóc ją przeżywać? - mówi Izabela Kielczyk, psychoterapeutka i psycholog biznesu (Strefa prywatna/Czwórka)
Po stracie kogoś bliskiego potrzebny jest czas. - Rok to czas, który warto sobie dać - mówi gość Kuby Jamrozka. - Rok to średnia, bo każdy z nas indywidualnie przeżywa żałobę. Niektórzy martwią się tym, że przeżywają to dłużej. Każdy z nas ma swój cykl przezywania żałoby. Czasem się wraca do różnych faz, jeszcze raz się je przeżywa. W tym nie ma też nic złego. Żałoba to jest bardzo intymny stan - podkreśla.
Inna żałoba?
Izabela Kielczyk podkreśla, że opisane uczucie żałoby dotyczy przede wszystkim ludzi, a nie wyklucza straty pracy czy ulubionego zwierzaka. - Strata pracy jest bardzo wysoko w rankingach kryzysu życiowego, podobnie jak rozwód - podkreśla. - Nigdy nie jesteśmy przygotowani ani na żałobę, ani na stratę pracy. To wszystko mamy prawo przeżywać po swojemu, to indywidualna sprawa - podkreśla i dodaje, że coraz więcej ludzi w biznesie zdaje sobie sprawę z trudu sytuacji związanego z utratą pracy i coraz więcej z nich zgłasza się po pomoc.
Czytaj także:
Zamrożenie
Zdarza się, że odsuwamy od siebie śmierć osoby bliskiej. Nie chcemy przeżywać trudnych emocji. - W momencie śmierci osoby bliskiej zdarza się, że się "zamrażamy", zaczynamy egzystować, jakby tego nie było. Niestety czuje to często nasze ciało np. pojawiają się choroby - mówi ekspertka. - Ta żałoba może po latach do nas wrócić i może wrócić ze zdwojoną siłą - dodaje.
Kuba Jamrozek przyznaje, że jemu żałoba kojarzy się z tęsknotą. Wg niego to olbrzymia starta, olbrzymie emocje, których nie chcemy dopuścić. - Wolimy żyć, nie myśląc o tym, niż się z tym konfrontować - mówi psychoterapeutka. - Pojawia się mechanizm wyparcia. Jednak nasze otoczenie widzi to, że inaczej się zachowujemy.
Jak wspierać?
Ani w szkołach, ani w domach nie jesteśmy uczeni jak wspierać bliskich w żałobie. - To temat wyparty - mówi gość Czwórki. - Składamy kondolencje, ale nie wiemy jak się zachować.
Izabela Kielczyk proponuje, by osobie w żałobie zaoferować choćby wspólne milczenie przy kubku herbaty. - Naszym zadaniem jest jej słuchać, potwierdzać, dawać wsparcie - podkreśla. - Nie powinniśmy się bać nazywać uczuć, mówić, że to jest straszne smutne, że to jest rozpacz. Nie można mówić, że nic się nie stało, bo stało się - zwraca uwagę.
To, czego nie lubią ludzie w żałobie to porad typu: idź na spacer, obejrzyj coś. Ta osoba chce się zatrzymać. - Musimy sami być też gotowi dać tę pomoc, jeśli nie jesteśmy to nie oferujmy jej - mówi ekspertka. Radzi też, by pytać osoby w żałobie o to, czego ona potrzebuje. - Ona jest cały czas osobą decyzyjną. Pytajmy jej jakiej pomocy oczekuje, czy chce, by zdjąć z niej część obowiązków, czy potrzebuje ich by zająć czas, być potrzebną - dodaje.
Posłuchaj:
Anna Saletra, psycholog z Puckiego Hospicjum pw. Św. Ojca Pio zwraca uwagę na zmianę postrzegania śmierci i bliskości w czasie odchodzenia przez czas pandemii. Hospicjum drugi rok kontynuuje kampanię "Ostatnie chwile szczęścia". Gość Jakuba Jamrozka podkreśla, że dziś hospicjum jest ośrodkiem zamkniętym, ale wszyscy jego pracownicy starają się dbać o kontakt z podopiecznymi placówki. - Bliskość w czasie odchodzenia to potrzeba najważniejsza - podkreśla.
05:56 czwórka strefa prywatna 29.10.2020 hospicjum.mp3 Anna Saletra, psycholog z Puckiego Hospicjum pw. Św. Ojca Pio opowiada o pracy w hospicjum w czasie pandemii (Strefa prywatna/Czwórka)
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: Izabela Kielczyk (psychoterapeuta i psycholog biznesu), Anna Saletra (psycholog z Puckiego Hospicjum pw. Św. Ojca Pio)
Data emisji: 29.10.2020
Godzina emisji: 20.09
pj