Po drugiej stronie narcyzmu. Czym jest echoizm?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 12:40
O tym, że w mitologii greckiej istnieje Narcyz, wiedzą chyba wszyscy, ale nie każdy pamięta, że obok niego stała nimfa Echo. - Echoizm może się wydawać pojęciem nowym, ale w gabinetach terapeutycznych nie brakuje pacjentów, którzy nie potrafią sobie z tym poradzić - mówi psycholog Katarzyna Kucewicz. 
Echoiści rezygnują z własnej przestrzeni i w milczeniu godzą się na zaspokajanie cudzych potrzeb.
Echoiści rezygnują z własnej przestrzeni i w milczeniu godzą się na zaspokajanie cudzych potrzeb.Foto: shutterstock/ Photographee.eu

Być echem innych ludzi

Echoizm to strach przed uczuciem wyjątkowości lub wyróżnianiem się w jakikolwiek dziedzinie. To strach przed byciem zauważonym i oskarżonym o narcyzm. - Echoizm jest drugim biegunem narcyzmu. Echoista koncentruje się na potrzebach innych, dewaluując własne pragnienia - wyjaśnia ekspertka. - Ma problem z wyrażaniem własnych uczuć, boi się sukcesu, schodzi z drogi i jak echo powtarza to, co mówią inni. Echoista nie wierzy w siebie i deprecjonuje swoją osobę.

Grouppie swoich partnerów

Zarówno postawa narcystyczna, jak i echoistyczna nie ułatwia relacji społecznych. - Osoby o skłonnościach do echoizmu zazwyczaj nawiązują kontakty z ludźmi, którzy to wykorzystują. Mają tendencje do wchodzenia w związki, w których zawsze są słabszym ogniwem i potrafią w takiej relacji tkwić przez wiele lat. Są grouppie swoich partnerów lub partnerek, dlatego często przy ich boku pojawiają się osoby narcystyczne - mówi Katarzyna Kucewicz. - Niedocenianie swojej wartości i brak symetrii w relacji mogą prowadzić do poważnych zaburzeń emocjonalnych i do depresji.

Echoiści są lubiani

Badacze, którzy zajmują się tym pojęciem, mówią, że echoiści nienawidzą własnych potrzeb. - Z mojej perspektywy wygląda to raczej tak, że echoiści tych potrzeb nie znają. Nie potrafią ich poczuć ani nazwać. Zdarza się na przykład tak, że echoiści nie odczuwają zmęczenia albo nie dają sobie prawa do bycia dotkniętym, urażonym. Często dotyczy to osób, które w domu rodzinnym nie są uczone uważności na swoje pragnienia i potrzeby - wyjaśnia rozmówczyni Jakuba Jamrozka. - Echoiści bagatelizują badania profilaktyczne, nie wiedzą, jak się o siebie zatroszczyć. Zadowalają się bylejakością, bo całą swoją energię ładują w zaspokajanie potrzeb partnerek, partnerów oraz przyjaciół. Z tego powodu echoiści bywają bardzo lubiani przez innych.

Sprawdź także:

Jak sobie radzić z echoizmem?

Choć nie jest to jeszcze oficjalnie uznana jednostka diagnostyczna, dla echoistów z zaburzonym poczuciem własnej wartości pomoc psychologa często okazuje się niezbędna. - W trakcie terapii próbuję zamienić echoizm w zdrową komunikację. Praca nad echoizmem z jednej strony jest pracą nad przekonaniami o nas samych, a z drugiej - to nauka poprawnej, asertywnej komunikacji - dodaje Katarzyna Kucewicz.

Posłuchaj
24:58 CZWÓRKA Strefa Prywatna - echoizm 20.04.2022.mp3 Czy jesteś echoistą? (Strefa Prywatna/Czwórka)

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek 

Gość: Katarzyna Kucewicz (psycholog i psychoterapeutka)

Data emisji: 21.04.2022

Godzina emisji: 20.15

kul

Czytaj także

Borderline. Jak żyć z tym zaburzeniem?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 09:00
- Jeśli chodzi o borderline to ocenia się, że 2 procent społeczeństwa cierpi na dość poważne zaburzenia - mówi dr Anna Musiołek. - Jedni będą ze spektrum borderline, a inni z pełnoobjawowymi zaburzenia - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksytymia, gdy coś czujesz, ale nie wiesz, że to radość

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 10:00
- Aleksytymia to nierozpoznawanie swoich uczuć, jak również uczuć innych osób - wyjaśnia Bianca-Beata Kotoro, psychoseksuolog z Uniwersytetu SWPS. - Bardzo często mylona jest z różnymi jednostkami, jak psychopatia, brak inteligencji emocjonalnej, to kwestia bardzo złożona - dodaje.  
rozwiń zwiń