Łuszczyca jest przewlekłą, niezakaźną chorobą autoimmunologiczną, objawiającą się zmianami chorobowymi występującymi na powierzchni skóry. W zależności od jej przebiegu i nasilenia może zajmować różne obszary i partie ciała. Jako nastolatka zachorowała na nią Dominika Jeżewska, znana w sieci jako Pani Łuska. - Najbardziej zajęte są u mnie nogi: kolana i dolna część nóg - mówi w Czwórce. - Należy podkreślić, że łuszczyca występuje nie tylko na ciele, ale także na owłosionej skórze głowy, na twarzy i paznokciach. Może zajmować miejsca intymne, a także może przenieść się na stawy.
"Cierpi nie tylko nasze ciało, ale także dusza"
Reakcje na chorobę są różne, od wstydu, buntu, po nie wchodzenie w interakcje z innymi ludźmi. Osoby cierpiące na łuszczycę w miarę możliwości kryją się z chorobą maskując ją ubiorem i unikając wakacyjnych wyjazdów ze znajomymi.
To jednak wierzchołek góry lodowej, poza dolegliwościami fizycznymi kryją się te głębsze. Choroba może mieć wpływ na życie prywatne, zawodowe, a także strefę intymną. To może prowadzić do dystansowania się od innych i unikania kontaktów. - Łuszczyca wpływa na nasze samopoczucie, na samoakceptację oraz poczucie własnej wartości - opowiada gość Czwórki. - Miałam z tym problem przez wiele lat. Dopiero, gdy zaczęłam akceptować chorobę i zaczęłam o niej otwarcie mówić ta pewność siebie zmieniła się.
Coraz szerzej mówi się o łuszczycy. Wiosną na gali MET, modelka i aktorka Cara Delevingne oprócz kuszących kształtów odkryła także ciało pokryte charakterystycznymi dla choroby łuskami. Do choroby przyznają się inne celebrytki takie jak Kim Kardashian i Britney Spears. To daje odwagę innym, żeby mówić o niej głośno.
Źr. Youtube/ Cara Delevingne and Rosalia arrive at 2022 Met Gala at the Met Museum in New York
Własna kuracja
Choroba jest nieuleczalna i bywa długotrwała, ale zdarzają się okresy remisji. Najbardziej chorych na łuszczycę zniechęcają długotrwałe i nie zawsze trafione kuracje. Dlatego zdarza się, że rezygnują z porady lekarskiej. - Apeluję, żeby się nie poddawać i szukać sprawdzonego specjalisty - mówi Dominika Jeżewska. - Moje poszukiwania trwały dwa lata, aż trafiłam na dermatologa, który mnie tak pokierował, że udało się wejść w długi stan remisji choroby.
Brakuje jednak jednej skutecznej metody leczenia. Standardowo przepisywane na receptę są maści, sterydy, leki doustne. Czasem skuteczna jest fototerapia, pojawiają się także nowości jak leczenie biologiczne. Ścieżek jest mnóstwo i warto szukać kuracji pod siebie.
Ważna dieta i aktywność fizyczna
W walce z chorobą trzeba zadbać o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i zredukowanie stresu do minimum. Stres jest ważnym czynnikiem, który ma wpływ na pojawiające się objawy łuszczycy. Istotne jest także wsparcie bliskich, ale także nasza reakcja na chorobę.
- Ważne jest podejście do choroby i zmiana myślenia o niej. Dzięki temu, że choruję na łuszczycę bardziej dbam o siebie. Swój profil stworzyłam spontanicznie, po to, żeby wspierać inne osoby z tą chorobą - tłumaczy gość Czwórki. - W momencie, gdy zaczęłam inaczej postrzegać siebie w tej chorobie i zmieniłam podejście do życia z łuszczycą, to stwierdziłam, że chcę się dzielić tym z innymi. Ważne jest bowiem wsparcie osób, które mają ten sam problem i które wiedzą jak to jest żyć z łuszczycą. Organizując spotkania i wyjazdy integracyjne, dzielę się więc pozytywną energią i wspieram osoby w procesie akceptacji siebie.
22:36 Czwórka/Strefa Prywatna - łuszczyca 17.08.2022.mp3 O łuszczycy opowiada Dominika Jeżewska, znana w sieci jako "Pani Łuska" (Strefa Prywatna/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Strefa Prywatna
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Dominika Jeżewska (Pani Łuska)
Data emisji: 16.08.2022
Godzina emisji: 07.25
aw