O relacjach. Zawsze wchodzimy komuś w drogę?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 09:44
- Nie ma możliwości, żeby ktoś był lubiany przez wszystkich - mówi psycholog Jarosław Żyliński. Co zrobić i jak postępować, żeby budzić sympatię innych? Czy można nadawać zawsze na tych samych falach?
Audio
  • Czy można zawsze być lubianym? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Darzymy sympatią tych, którzy odpowiadają naszym potrzebom i nie przekraczają naszych granic
Darzymy sympatią tych, którzy odpowiadają naszym potrzebom i nie przekraczają naszych granicFoto: pixabay/Wpreeves

- Zawsze na pewno się nie da. Ludzie różnią się od siebie, nawet bliźnięta jednojajowe - dodaje zaproszony przez Czwórkę specjalista. Z całą pewnością więcej sympatii budzą ludzie autentyczni, jednak zawsze warto sobie zadawać pytanie "czego tak naprawdę potrzebuję od innych". Są potrzeby, które powtarzają się u wielu ludzi i to one mogą być podstawą do tworzenia przyjaznych relacji - dodaje.

A jaki wpływ na to, jak odbierają nas inni, ma uroda? Psychologowie twierdzą, że możemy czuć się nieswojo, gdy nasz rozmówca ma wady fizyczne. A gdy jesteśmy "zbyt ładni"? - Wszystko zasadza się na potrzebach i nie przekraczaniu granic - podkreśla Jarosław Żyliński, z którym w "Strefie Prywatnej" pochylamy się nie tylko nad tymi kwestiami, ale także analizujemy siedem sposobów na bycie lubianym opublikowanych w jednym z tygodników przez ekspertów Federalnego Biura Śledczego, FBI.

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał: Mateusz Kulik

Gość: Jarosław Żyliński (psycholog)

Data emisji: 7.09.2016

Godzina emisji: 20.07

jsz/kul

Czytaj także

Jak sprawić, by ludzie cię polubili?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 11:49
Czy możliwe jest, by wszyscy nas lubili? - Kiedy spotykasz się z drugim człowiekiem, nie ma sposobu, by nie wywierać na siebie nawzajem wpływu. Pytanie, jak to wykorzystamy... - mówiła psycholog Agnieszka Ornatowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przepraszaj, zamiast mówić "sorry"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 13:20
Błędy zdarzają się każdemu, a sztuką jest ich naprawianie. - Przeprosiny powinny być aktem zrozumienia drugiej strony i przyznania się do błędu. A bardzo często przepraszamy automatycznie, bo w domu słyszeliśmy: "idź, przeproś mamę" - mówi Katarzyna Kucewicz, psychoterapeutka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Solo czy z rodzeństwem? Prześwietlamy jedynaków

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 11:00
Oczko w głowie rodziców, roszczeniowy odludek, egocentryk i introwertyk, a może jednak empatyczna dusza towarzystwa z wysoką samooceną? Jakie są stereotypy, a jakie fakty na temat jedynaków?
rozwiń zwiń