Co łączy dorosłe dzieci z rodzicami?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 11:42
Przez kolejne lata od pojawienia się dziecka na świecie rodzice otaczają je opieką, wspierają, pomagają i radzą. A co się dzieje z relacją rodzic-dziecko, gdy ono staje się dorosłe?
Audio
  • Dr Anna Gabińska opowiada o relacjach dorosłych dzieci z rodzicami (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

To rodzice prowadzili nas na różne zajęcia: piłkę nożną, rysunek, pianino, balet. To oni wielokrotnie odwiedli nas od nieodpowiedzialnych decyzji. Gdy stajemy się dorośli często trudno jest im oddać pałeczkę decydowania, a i dzieci wielokrotnie zarzucają im deficyty w swym wychowaniu. 

- Trudno jest określić, kiedy mówimy o znaczących deficytach, które nas uszkadzają, odróżnić je od tych, które wynikają z naszego charakteru - mówi psycholog Anna Gabińska. - Dorosła relacja z rodzicami wymaga od nas pracy, jak bycie w związku - dodaje. 

Bycie rodzicem jest trudne. Nakładamy na nich dużo oczekiwań Anna Gabińska

Okazuje się, że z rodzicami można się przyjaźnić, mieć bliższe relacje, radzić się siebie nawzajem. Czwórkowy gość podkreśla, że to co czyni nas zdrowymi i dobrze funkcjonującymi, co zawdzięczamy też rodzicom, to to, że możemy angażować się w różne zachowania i mamy szeroki repertuar zachowań. 

A jak reagować, gdy rodzic przekracza nasze granice? Jak odciąć pępowinę? Czy dziś jesteśmy coś winni naszym rodzicom? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: Anna Gabińska (psycholog, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 20.08

pj/kd

Czytaj także

Jak wychować bez krzyku?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 15:12
Jak zmusić trzylatka, żeby się ubrał, powiedział dzień dobry, czy posprzątał zabawki. Z najnowszego raportu Rzecznika Praw Dziecka wynika, że 60 proc. rodziców nie widzi nic złego w krzyczeniu na dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starość, przemijanie, śmierć. Jak wytłumaczyć to dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 14:43
- Choroba, starość, śmierć to bardzo delikatne tematy, dlatego ważna jest współpraca, włączanie dzieci i osób starszych do działań i rozmów na ważne tematy - mówi Maria Adamiec.
rozwiń zwiń