- Musimy pamiętać o tym, że w tej chwili temat sztucznej inteligencji jest na fali, dużo się o tym mówi, ale istnieje sporo obaw, sporo mitów - mówi dr Konrad Maj, psycholog społeczny i kierownik Centrum Innowacji HumanTech na Uniwersytecie SWPS. - Istnieje taka potrzeba, potrzeba by wiedzieć, znać się na sztucznej inteligenci i prawdziwej inteligencji - dodaje.
27:26 czwórka strefa prywatna 16.06.2020.mp3 O sztucznej inteligencji i jej możliwościach opowiada dr Konrad Maj, psycholog społeczny kierownik Centrum Innowacji HumanTech, na Uniwersytecie SWPS (Strefa Prywatna/Czwórka)
Sztuczna inteligencja to próba odwzorowania pewnych procesów psychologicznych człowieka, w zakresie funkcji poznawczych, w maszynach Konrad Maj
Ekspert wyjaśnia, że psychologia sztucznej inteligencji to próba nauczenia studentów przede wszystkim rozumienia, jak człowiek podejmuje decyzje i by wiedzieli, jak mogą podejmować decyzje czy myśleć byty inteligentne, maszyny. Zwraca uwagę, że te procesy mają sporo podobieństw.
Psycholog czy informatyk
Cyfrodziewczyny - Polki, pionerki branży IT
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy zawód psychologa sztucznej inteligencji jest dla psychologów czy informatyków. - To zawód dla obu tych grup - mówi dr Konrad Maj. Zwraca uwagę, że świetnie w tym zawodzie sprawdzi się psycholog z polotem programistycznym, jak i informatyk pragnący poznać ludzką psychikę.
Rozmówca Kuby Jamrozka zwraca uwagę, że dziś sztuczna inteligencja wkracza w każdy sektor działalności człowieka - od bankowości po kuchnię. - Mówimy o automatyzacji pewnych procesów, o budowaniu algorytmów, uczeniu maszynowym, systemach rozpoznawania twarzy i głosów, czatboty. Sztuczna inteligencja jest wszędzie tam, gdzie próbuje się pewne procesy zautomatyzować - wyjaśnia.
By zrozumieć sztuczną inteligencję i potrafić ją programować, dobrze by było na początek zrozumieć człowieka Konrad Maj
Jak się okazuje, w niektórych bankach czatboty przejęły już około 70 procent komunikacji z klientem. - Niektóre z nich są mądre, sprytne, rozumieją intencję rozmówcy, używają slangu - mówi dr Konrad Maj. - Na świecie są już też gabinety psychologiczne, gdzie usługi świadczone są przez sztuczną inteligencję.
Microsoft zastąpi swoich pracowników sztuczną inteligencją?
Czy sztuczna inteligencja przejmie władzę nad światem?
- Zawsze, gdy pojawia się nowa technologia to pojawiają się obawy - mówi gość Czwórki. Podkreśla jednak, że wiele z nich wynika z mitów czy filmów science-fiction. Uspokaja też, że przykłady z przeszłości pokazują, że nowe technologie powodują powstawanie nowych miejsc pracy, wywołują nowe potrzeby na rynku pracy.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: dr Konrad Maj, psycholog społeczny kierownik Centrum Innowacji HumanTech na Uniwersytecie SWPS
Data emisji: 17.06.2020
Godzina emisji: 20.09
pj/kul