Moja prywatna kolekcja składa się z obrazów, które otrzymałam od innych artystów w ramach wymiany. Tworzą one coś na kształt mapy wspomnień Agata Czeremuszkin-Chrut
Kolekcja jak drogowskaz i mapa wspomnień
- Sztuka ma duży wpływ na nasze samopoczucie, na życie. Nie jestem zwolenniczką zdobienia mieszkania poprzez sztukę, wolę ją kolekcjonować. W moim domu jest bardzo dużo zdjęć artystów różnych pokoleń. Przychodzę do nich po poradę, kiedy mam jakiś dylemat albo problem do rozwiązania - opowiada kuratorka i właścicielka galerii Xanadu Agnieszka Gniotek. - Ale są też tacy, którzy wybierają mniejszą liczbę prac, budująć klimat na akcentach. Wszystko zależy od jednostkowych potrzeb.
30:15 CZWÓRKA Strefa Prywatna - sztuka 25.03.2021.mp3 Zaproś sztukę do swojego domu (Strefa Prywatna/Czwórka)
Wassily Kandinsky. Malarstwo, które można usłyszeć
Sztuka na każdą kieszeń?
- My, Polacy, posługujemy się stereotypem, że sztuka to przygoda dla osób bardzo bogatych. Tymczasem w sztuce, jak w każdym "segmencie przedmiotów", są obiekty droższe i tańsze. Jeśli chcesz do domu zaprosić twórczość młodych artystów, to nie wydasz na to milionów. Obrazy możesz kupić za trzy lub cztery tysiące. Relatywnie to nie są wielkie pieniądze, zwłaszcza jeśli będziesz systematycznie na nie oszczędzać - przekonuje Agnieszka Gniotek.
Posłuchaj także:
Dobra sztuka to taka, która nawiązuje trwały kontakt z odbiorcą i pozostaje z nim w dialogu Agnieszka Gniotek
Obiektów do domowej kolekcji można szukać na targach staroci, ale Agata Czeremuszkin-Chrut przekonuje, że jest jeszcze inne rozwiązanie. - Warto wybrać się na uczelnię artystyczną i tam, wśród prac studentów, poszukać takich, które nas poruszą - podpowiada dr sztuki i absolwentka malarstwa na wrocławskiej ASP. - Sztuka jest przygodą, zarówno wtedy, kiedy ją tworzymy, jak i wtedy, gdy z nią obcujemy. Nigdy nie jesteśmy pewni efektów, ale ekscytująca jest sama wyprawa w nieznane. Z kolekcjonowaniem jest podobnie - dodaje.
"To mógł namalować tylko wariat" - czy rozwiązano zagadkę obrazu "Krzyk"?!
Obraz "pod ścianę"
Są tacy, którzy sztukę kolekcjonują, są też ci, którzy traktują ją jako element wyposażenia wnętrza. - Oczywiście nie ma nic złego w wieszaniu obrazu nad kanapą, bo niejedna dobra kolekcja zaczęła się od takiego pustego miejsca na ścianie. Jednak ważne jest to, że sztuka daje możliwość kreowania wyrazu wnętrza i nastroju. W związku z tym należy się dobrze zastanowić, jaki efekt chcemy uzyskać. Obraz, grafika, zdjęcie czy rzeźba to nie dekoracja, tylko równoprawny partner w aranżacji przestrzeni - podsumowuje.
***
Tytuł audycji: Strefa prywatna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: Agnieszka Gniotek (ekspertka w zakresie sztuki i designu, kuratorka i właścicielka galerii Xanadu w Warszawie), Agata Czeremuszkin-Chrut (dr sztuki, absolwentka malarstwa na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych)
Data emisji: 25.03.2021
Godzina emisji: 20.08
kul