Maya Baczyńska, muzyk, pedagog, absolwentka UMFC, zajmuje się sesjami z misami tybetańskimi. Do Czwórkowego studia przyniosła mały zestaw swoich instrumentów, a wraz z nimi skorupę żółwia, którą znalazła w domu swoich dziadków.
- Gdy prowadzę zajęcia z dziećmi, przynoszę dzwonki, szyszki, kamyczki z gór i tę skorupę żółwia też - opowiada w Czwórce. - Założeniem każdej działalności muzykoterapeutycznej jest proces. Proces jest ważniejszy niż sama nauka, efekt edukacyjny. Powinien być ciekawy i urozmaicony. Wszystkich tych przedmiotów można dotykać, postukać w nie, poszukać różnego rodzaju brzmień. Takie zajęcia aktywizują nie tylko słuch, ale i inne zmysły i wyobraźnię - tłumaczy.
Maya w swojej pracy podchodzi do człowieka holistycznie. Ten sposób pracy jest jej bardzo bliski. - Jeśli uczymy się muzyki, to przy okazji uczymy się fotografii, sztuki, tańca, przyrody.
Im więcej będzie bodźców, odpowiednio dozowanych, tym lepiej, bo ten świat tworzy jakąś całość - wyjaśnia.
Czy muzyka uspokaja?
Odpowiedź na pytanie, czy muzyka może uspokajać, dla Czwórkowego gościa wcale nie jest prosta. - To zależy jaka muzyka i zależy kogo. Muzyka relaksacyjna w moim odczuciu może uspokajać, ale trzeba się wsłuchiwać w siebie - podkreśla pedagożka. - Jedni uwielbiają gongi, ale niektórzy nie mogą słuchać tych dźwięków. Niektórzy lepiej reagują na misy, dla innych to za mało. Wszystko zależy od nas, i od osoby, która gra.
Maya Baczyńska podkreśla, że warto się kształcić w graniu na misach, i zaznacza, że ważna jest tu też intuicja. Zwraca uwagę, że obok umiejętności, dla niej ważna jest też osoba, która gra. - To istotne, kto robi terapeutyzację - przyznaje. - Nie wszystkim ufam, zdarza się, że kogoś oceniam chłodnym okiem - dodaje.
32:04 czwórka strefa prywatna 05.05.2022 (1).mp3 O misach tybetańskich i ich zastosowaniu w relaksacji opowiada Maya Baczyńska (Strefa prywatna/Czwórka)
Pierwsze kroki z misami
Czwórkowy gość przyznaje, że jest muzykiem od wielu lat, ale misami interesowała się na odległość. - Czytałam o nich. W pewnym momencie zamówiłam pierwsze misy ze sklepu internetowego (tak się nie robi - trzeba posłuchać instrumentu) - zdradza swoje początki. - Z misami poszłam na sylwestra, gdzie mogłam na nich zagrać. Jednak moje trzy małe miseczki przyćmił kolega, który pojawił się z dużym zestawem mis. Razem uśpiliśmy całe towarzystwo. On podpowiedział mi, jak grać, gdzie się uczyć. Już następnego dnia zapisałam się na kurs - dodaje.
Wybrany przez Mayę kurs okazał się strzałem w dziesiątkę. - Na tych zajęciach czułam się, jakbym zapadała w trans, ale mogłam poczuć głęboko siebie, bo wyłączałam inne bodźce - opowiada. - Ten dźwięk był dla mnie obezwładniający, fale rozpływały się pomiędzy nami. Byłam tam tylko po to, by słuchać tych mis. To było niesamowite doświadczenie - dodaje.
Droga do dobrostanu
Z dźwięków mis tybetańskich można korzystać na różne sposoby. Można wybrać się na koncert relaksacyjny, skorzystać z sesji indywidualnej z misami, gongami czy ze śpiewem.
- Podczas sesji powinno być tak, że wibracje na nas oddziałują - mówi gość Jakuba Jamrozka. - Misy są wykonane ze stopów metali. W tradycji grania uważa się, że odpowiadają konkretnym czakrom, związane są z planetami, z żywiołami - wyjaśnia. - Ale możemy się zatrzymać tylko na warstwie relaksacji. Możemy być wspierani w różnych procesach prowadzących do dobrostanu. Te wibracje powinny na nas wpływać, ogarniać nas. Ważne, żeby też siebie poczuć, co nam służy, a co nie - dodaje.
Maya Baczyńska zajmuje się wieloma rzeczami w swoim życiu, jednak relaksacja misami jest dla niej bardzo ważna, co podkreśla w rozmowie z Czwórką. - To ważne i istotne, zwłaszcza w tych trudnych czasach - wyjaśnia. - Najbliższe są mi przeciwdepresyjne, oczyszczające sesje.
ZOBACZ WIĘCEJ Matura z Czwórką <<<
Czytaj także:
Do Czwórkowych "Stref Relaksu" zapraszamy także 12.05 i 19.05. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ <<<
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Maya Baczyńska (muzyk, pedagog, absolwentka UMFC, zajmuje się sesjami z misami tybetańskimi)
Data emisji: 05.05.2022
Godzina emisji: 20.09
pj