- Od kilkuset lat badamy i obserwujemy zwierzęta i ich nawyki żywieniowe, dzięki którym utrwalone zostały zasady żywienia oraz powstały m.in. produkty gotowe dla zwierząt domowych - mówiła dr weterynarii Sybilla Berwid-Wójtowicz.
Skoro na rynku istnieje tak duża różnorodność produktów dla zwierząt, skąd biorą się problemy żywieniowe? - Badania psychologiczne udowadniają, że istnieje powiązanie między charakterologią właściciela a zwierzęcia. Osoby mające problemy z własną masą ciała zazwyczaj posiadają zwierzęta z nadwagą i otyłością - tłumaczyła specjalistka.
dr Sybilla Berwid-Wójtowicz - W Polsce niespełna co trzeci pies i niespełna co piąty kot spożywa specjalne produkty dla zwierząt. Reszta żywi się tym, co przysłowiowo "spadnie im ze stołu"
Dlatego warto stosować gotowe produkty dla zwierząt. - Kiedy korzystamy z produktu gotowego łatwiej jest na nim znaleźć tabelkę i przestrzegać konkretnej ilości. Dla kota ważącego przeciętnie 4-5 kg. w przypadku suchej karmy jest to ok. 1 filiżanka suchej karmy na cały dzień - przekonywała ekspert.
Czy zwierzakom domowym warto szczotkować zęby? Jakie składniki mogą być szkodliwe, a nawet trujące dla naszych pupili? O tym w nagraniu audycji.
W cyklu "Poradnia dla zwierząt" sprawdziliśmy, jak poradzić sobie z kaszlem i katarem u zwierząt, czy możemy karmić resztkami z obiadu i które rośliny mogą być dla nich niebezpieczne. I przedstawiliśmy Wam niezwykłego zwierzaka - papugę żako.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Gość: dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz (spec. żywienia klinicznego zwierząt, wykładowca wpływu żywienia na zachowanie na kier. Zoopsychologia, SGGW), w internetowej poradni na pytania odpowiada Aleksander Korzeniowski z przychodni weterynaryjnej "Cztery łapy" w Łodzi
Data emisji: 2.10.2017
Godzina emisji: 14.05
ac/kul