Wymieranie pszczół. Bez nich czeka nas zagłada?
W Polsce żyją pszczoły miodne, zaliczane do grupy owadów społecznych, bowiem tworzą coś na wzór ludzkich, schierarchizowanych relacji: mają przywódców i swoje obowiązki w pszczelich "społeczeństwach". Funkcjonuje jednak także ponad 470 gatunków dziko żyjących samotników, budujących gniazda w szczelinach budynków, bądź w glebie. Jak podkreślała ekspertka, w procesie ratowania pszczół chodzi nie tylko o ekologię i życie owadów, ale także o aspekty... ekonomiczne. - Rocznie pszczoły dają nam ponad 4 mld zł wynikające z darmowej pracy. To jedynie wartość produktów, które uzyskujemy dzięki zapylaniu, z wyłączeniem całej produkcji nasiennej, czyli np. 4 tys. gatunków europejskich warzyw - tłumaczyła Katarzyna Jagiełło. - Wymieraniu pszczół winne są m.in. zmiany klimatyczne, przez które pszczoły po zimie budzą się do życia wcześniej niż gatunki kwiatów, które zapylają - tłumaczyła ekspertka.
W ciągu ostatnich 27 lat w niemieckich parkach narodowych zniknęło trzy czwarte owadów. Nie tylko zapylających, ale wszystkich. Nie możemy do tego dopuścić w Polsce Katarzyna Jagiełło
Co stanie się, jeśli wymieranie pszczół będzie trwało w dotychczasowym tempie i jakie scenariusze czekają wówczas ludzi? Jak zatrzymać ten proces i co może zrobić każdy z nas, by pszczół nie zabrakło? Jaką rolę w polskiej przyrodzie odgrywają trzmiele? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.
W programie rozmawialiśmy także z drem Aleksandrem Korzeniowskim o opatrywaniu psich ran, a w Radiowej Encyklopedii Zwierząt poznaliśmy papugę - aleksandrettę obrożną. Nagranie całej audycji "Dajesz radę", 14.05.2018 >>>
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Gość: Katarzyna Jagiełło (ekspertka ds. różnorodności biologicznej z Greenpeace Polska, koordynatorka kampanii "Przychylmy pszczołom nieba" i "Adoptuj pszczołę")
Data emisji: 14.05.2018
Godzina emisji: 14.05
kd/mg