Nie igraj z kleszczem. Ochroń się zawczasu

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 16:08
Nawet co szósty kleszcz może być zakażony wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu [KZM], chorobą na którą nie ma skutecznego leku, a która może spowodować poważne uszkodzenia układu nerwowego, a nawet śmierć.
Audio
  • Jak unikać chorób przenoszonych przez kleszcze? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PNG Guru/Shutterstock.com

Kleszcz 1200.jpg
Co macha do nas kleszcz? Przeczytaj, nim wyjdziesz na spacer

Żyją nie tylko w lasach, ale także miejskich parkach, na skwerach. - W środowisku zwierzęcym poruszają się między osobnikami, a potem przenoszą patogeny na ludzi. Do chorób, które wywołują, należą borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu - tłumaczyła prof. Joanna Zajkowska. - Najwięcej zakażeń na terenie Polski jest na Podlasiu i w woj. warmińsko-mazurskim. Wiele zakażonych kleszczy jest także w Czechach, Niemczech i na Słowacji.

By bakterie boreliozy dostały się do organizmu, kleszcz musi pozostać w skórze przynajmniej 24 godziny. - W przypadku wirusa KZM do zakażenia dochodzi już w momencie ukłucia, bo wirus ten znajduje się w ślinie kleszcza - tłumaczyła ekspertka.

Kleszcze wybierają takie miejsca na naszych ciałach, gdzie skóra jest cienka, wilgotna, łatwa do przekłucia. Dlatego podczas aktywności na świeżym powietrzu ważny jest stosowny ubiór i używanie repelentów prof. Joanna Zajkowska

Jak rozwija się kleszczowe zapalenie mózgu, jak leczy się tę chorobę i jak się przed nią ustrzec? Jak bezpiecznie usunąć kleszcza z naszego ciała? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie mówiliśmy także o kampanii informacyjno-edukacyjnej "Nie igraj z kleszczem - wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu".

W nagraniu całej godziny audycji także m.in. o tym, komu przydaje się intercyza, co oznacza z prawnego punktu widzenia i w jaki sposób ją skonstruować? >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Joanna Zajkowska (Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku)

Data emisji: 29.05.2018

Godzina emisji: 14.12

kd/jp

Czytaj także

Przeszczep - ostatnia deska ratunku. To nie boli

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 14:30
Co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że jest chora na białaczkę. Dla niektórych z nich, przeszczep szpiku jest jedynym ratunkiem, a lekarstwo możesz nosić w sobie właśnie Ty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

HCV, WZW. Czym jest wirusowe zapalenie wątroby typu C?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 18:12
HCV to wirus, który wywołuje zapalenie wątroby typu C. Jak przekonywała w Czwórce dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska w naszym kraju żyje ponad 230 tys. zdiagnozowanych osób, "aktywnie replikujących wirusa", czyli zakażających innych. Tylko 30 tys. z nich leczy się.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmęczenie, utrata masy ciała, gorączka? Odpowiedź masz we krwi

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 15:09
Jak często złe samopoczucie zdarza nam się tłumaczyć zmęczeniem, przeziębieniem czy starzeniem się? Tempo życia i ilość obowiązków niejednokrotnie sprawiają, że ignorujemy pierwsze objawy choroby, przypisując je chwilowemu spadkowi formy czy wiekowi. 
rozwiń zwiń