Międzynarodowy Dzień Lasów obchodzony jest dopiero od 2012 roku. - W tych krajach, w których bardzo zmieniliśmy środowisko, a takim krajem jest Polska, dobrze czasem lasowi pomóc - mówi dr inż. Anna Wierzbicka. - Szczególnie dlatego, że chcemy by lesistość Polski była coraz większa - dodaje.
Są takie miejsca na Ziemi, w których las sobie świetnie radzi bez człowieka Anna Wierzbicka
Anna Wierzbicka zachęca by ten wyjątkowy dzień świętować posadzeniem drzewa. Podkreśla, że nie koniecznie należy wybierać sosnę, bo tam, gdzie gleba jest lepsza warto posadzić dąb. - W Międzynarodowym Dniu Lasu można wziąć udział w akcji sadzenia drzew organizowanej przez nasze nadleśnictwa lub miejscowe samorządy - zachęca.
Znikają lasy - znikają rysie
Podstawowe zasady, których powinniśmy przestrzegać wchodząc do lasy to: spacerowanie wytyczonymi ścieżkami, niepłoszenie zwierząt i przede wszystkim nieśmiecenie. - Ciągle największym problemem w polskich lasach są śmieci i wchodzenie przez ludzi na tereny, które są wyłączone, jak uprawy leśne czy ostoje zwierząt - podkreśla rozmówczyni Patryka Kuniszewicza.
A czy w lesie można korzystać z ambon? Co zrobić, gdy spotkamy dzikie zwierzę? Czemu w lesie nie ma śmietników i czym są ścieżki edukacyjne? O tym w rozmowie ze "Stacji Nauka".
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Mateusz Kulik
Rozmawiał: Patryk Kuniszewicz
Gość: dr inż. Anna Wierzbicka (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki)
Data emisji: 19.03.2018
Godzina emisji: 12.32
pj