Ogrody zoologiczne zmieniają się razem z nami
Dziś ogrody zoologiczne są zupełnie innymi instytucjami niż jeszcze 30. lat temu. To przede wszystkim miejsce ochrony gatunków zagrożonych, zarówno ex situ jak i in situ. Właśnie dlatego, wiele z nich angażuje się w projekty badawcze, których celem jest odkrycie lub lepsza ochrona zwierząt w ich naturalnym środowisku. Jak mówiła Joanna Kij z wrocławskiego ZOO, te instytucje zmieniają się razem z nami. - Zmieniła się nasza świadomość ekologiczna, a co za tym idzie zmiana wyboru ścieżki prowadzenia ogrodów zoologicznych. Groźba katastrofy ekologicznej spowodowała, że zaczęliśmy dbać także o zwierzęta. Zaczęliśmy traktować je podmiotowo - komentowała.
Z miejsca rozrywki do ośrodków ochrony zwierząt
Kiedyś ZOO było miejscem, które służyło wyłącznie rozrywce. Płacono za oglądanie egzotycznych gatunków, sprowadzanych z odległych krajów. Jak mówiła Joanna Kij, zwiedzający nadal są ważną częścią funkcjonowania takich placówek, ponieważ dzięki wpływom ze sprzedaży biletów, ogrody zoologiczne są w stanie sfinansować działalność edukacyjną.
Na czym polega i w jaki sposób ogrody zoologiczne wspierają ochronę egzotycznych gatunków? Więcej w rozmowie Kacpra Kowalczyka.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Gość: Joanna Kij (ZOO we Wrocławiu)
Data emisji: 6.01.2020
Godzina emisji: 14.07
ac