Lab Rescue - ratujmy zwierzęta laboratoryjne
Nie ma dla nich przeszkód nie do pokonania. Dlatego właśnie wydają nam się niezniszczalne i potrzebujące pomocy tylko wtedy, kiedy najmniej tego potrzebują, czyli jak są jeszcze maluchami. Otóż okazuje się, że czasami i niedźwiedź musi skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. Czego najczęściej dotyczą problemy niedźwiedzi?
08:57 _PR4_AAC 2020_07_06-14-22-59.mp3 Jak pomagać chorym niedźwiedziom? (Dajesz radę/Czwórka)
- Na terenie parków narodowych zwierzęta są dość dobrze monitorowane. Jeśli któryś z osobników zaczyna chorować, pracownicy informują o tym lekarza weterynarii - mówił dr Tomasz Piasecki. - Ranne i chore zwierzęta potrzebują szybkiej interwencji lekarza po pierwsze dlatego, że są chore, po drugie w tym stanie są znacznie bardziej niebezpieczne dla ludzi - wyjaśniał.
Jak rysować zwierzęta? Podpowiada Dawid Kilon
Zazwyczaj dzikie zwierzęta nie chcą wchodzić w bezpośredni konflikt z ludźmi. Trasy, na który mogą spotkać człowieka omijają szerokim łukiem. Szybka ucieczka nie jest możliwa, kiedy dojdzie do wypadku. Ranne zwierzę, jak wyjaśniał lekarz porusza się znacznie wolniej. Nie potrafiąc się ukryć, może zaatakować ze strachu.
Z tego powodu nie powinniśmy starać się pomagać dzikim zwierzętom na własną rękę, nawet jeśli są to małe niedźwiadki. Doktor Tomasz Piasecki radził, żeby w przypadku, kiedy spotkamy w lesie czy na szlaku ranne zwierzę jak najszybciej poinformować o tym odpowiednie służby. W ostateczności może to być policja lub straż pożarna, ale właściwymi służbami są w tym przypadku służby parku narodowego czy nadleśnictwo.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Goście: dr Tomasz Piasecki
Data emisji: 6.06.2020
Godz. emisji: 14.09
ac