dr Andrzej Faliński Handel jest branżą elastyczną i szybko radzi sobie ze zmianami na rynku. Sklepy już dziś wprowadzają technologie przyspieszające obsługę klienta, m.in. kasy samoobsługowe, czy płatności przez telefon
Od lat mówi się, że ta ustawa będzie miała wpływ m.in. na zatrudnienie, pracę dostawców, koszty stałe, m.in. prądu, czy komfort konsumentów. - Do tego dochodzą kwestie zarządzenia strukturą zatrudnienia - firmy będą kompensować oszczędności. Prędzej czy później rynek zostanie rozchwiany, a wygrają ci, którzy utrzymają korzystne warunki dla klientów - mówił dr Andrzej Faliński z Polskiej Organizacji Handlu. A jak przyznała dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Lewiatana, zdania konsumentów w tej sprawie są podzielone. - Warto przypomnieć, że handel to nie jest jedyna branża, w której pracuje się w niedzielę. Jeśli chcemy być empatyczni, dajmy wolne także lekarzom, pielęgniarkom, wykładowcom uczelni czy pracownikom energetyki - mówiła ekspertka.
Dlaczego w związku z nowymi przepisami ceny w dużych sieciach handlowych mogą spadać, a w małych - wręcz przeciwnie. Jak zareaguje na nie rynek produktów żywnościowych, które kupujemy na bieżąco, a jak poradzą sobie m.in. sprzedawcy AGD czy mebli? Kto straci i czy ktoś zyska w związku z wprowadzeniem nowych przepisów - o tym także rozmawialiśmy w studiu Czwórki. To również sprawdzała w swoim materiale reporterskim Weronika Puszkar.
dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek Pracownicy muszą być także świadomi, że siła rzeczy, jeśli będą pracować mniej, sześć zamiast siedmiu dni w tygodniu, ich wynagrodzenia będą niższe
***
Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (główny ekonomista Lewiatana), dr Andrzej Faliński (dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji)
Data emisji: 4.01.2017
Godzina emisji: 15.10
kd